iPhone 5 ekonomiyi canlandıracak

Apple bugün yapacağı büyük duyuru için son hazırlıklarını yaparken, dünya çapındaki iPhone hayranları ve yatırımcılar da dört gözle gelişmeleri takip ediyor. J.P. Morgan analisti Michael Feroli ise tüm bu beklentilere işaret ederek, yeni iPhone’un son krizle giderek istikrarsızlaşan Amerikan ekonomisine çok iyi geleceğini söylüyor.

 

Yeni bir iPhone her zaman büyük bir haber olmuştur. Bunun en önemli nedenlerinden biri olarak her büyük duyurudan önce çeşit çeşit söylentinin dilden dile dolaşması gösterilebilir. Uzun süredir pek çok iPhone 5 söylentisiyle karşılaştık. Bunlardan başı çekenler arasında daha büyük bir ekran, daha hızlı veri erişimi ve daha uzun pil ömrü yer alıyor. Fakat kesin olan bir gerçek var, o da iPhone 5’in zilyonlarca satacağı.

Tüm bun gelişmeler yaşanırken bir ekonomi analisti oldukça olumlu bir öngörü açıkladı. J.P. Morgan’da veri analizi yapan Michael Feroli, yeni iPhone’un Amerikan ekonomisini yeniden canlandıracağını savunuyor. Rakamlar da veren Feroli’ye göre iPhone 5 o kadar çok satacak ki, tüm ülkenin ekonomik gelişimini yüzde 0.5 artıracak. Feroli, yeni iPhone’un yaklaşık 8 milyon adet satacağını tahmin ediyor; ki bu da ülke ekonomisinin 3.2 milyar dolar kadar büyüyeceği anlamına geliyor.

Apple şimdilik endişelenmemekte haklı. Fakat mobil sektör bu süreçte son derece ivme kazanmış bulunuyor. Apple şu an piyasa lideri olabilir ama bunun değişebileceğine dair önemli gelişmeler yaşanıyor. Örneğin zamanında BlackBerry telefonuyla fırtınalar estiren Research In Motion şirketi şimdilerde toz yutuyor. Güney Kore’li Samsung ise, Apple’ı akıllı telefon satışlarında ABD’de geçtiğimiz ay geride bıraktı. Hem de bir yandan mahkeme salonlarında Apple’a büyük bedeller ödemek zorunda kalırken…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu