İzmir'de "Dijital Arşiv Kent" açıldı

Õîááèò: Íåæäàííîå ïóòåøåñòâèå

Çeşitli kurum ve kuruluşların verilerinin dijital ortama aktarılıp, saklanması adına İzmir’de Kod-A firması önderliğinde bir “Dijital Arşiv Kent” açıldı.

Kağıt üzerinde bulunan verilerin dijital ortama aktarılması ve yeni belgelerin kağıt üzerinde değil de dijital ortamda hazırlanması, günümüzde oldukça önemli ve popüler bir konu.

Kod-A firması da Türkiye’nin bu konu üzerinde çalışan ilk firması. Aynı firma, dünyada da önde gelen firmalar arasında.

Kod-A, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İzmir’de TTNET, Vodafone ve Türk Telekom gibi firmalara ait 1.5 milyar sayfalık dokümanların dijitalleştirileceği, şirket arşivlerinin dijital ortama aktarılacağı bir “Dijital Arşiv Kent” oluşturdu. İzmir’in Menderes ilçesinde 10 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan bu tesisin açılışına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ve Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray katıldı.

2.500 kişi kapasiteli tesis, şimdilik 700 kişiye istihdam sağlıyor. Ancak kapasitenin ve istihdam oranının yıllara bağlı olarak artacağı düşünülüyor.

Dijital Arşiv Kent ile İzmir, Türkiye’nin hafızası konumuna geliyor. Tesis ile İzmir’deki teknoloji girişimlerinin zamanla canlanacağı da ortak düşünceler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı