Karahan'dan rekor başlangıç

İnternet ortamında Türkiye’nin “oyun küpü” olarak tanımlanan Global Game Center tarafından 31 Mayıs 2009’da Türkiye’deki lansmanı yapılan ücretsiz ve Türkçe online oyun Karahan, açıldığı ilk günde rekor kırdı.

Online oyun severlerin haftalardır merakla beklediği Karahan (www.karahanonlineworld.com), 31 Mayıs günü üyelerine kapılarını açtığı anda 1000’lerce kullanıcının akınına uğradı. GGC’nin kendi bünyesindeki yazar ekibi tarafından, hikayesi Orta Asya, Türk ve Çin mitolojisine göre uyarlanan oyunun sunucularına da Barbaros Hayrettin Paşa ve Piri Reis isimleri verildi. Bu isimlerin verilmesindeki amaçlarının “geçmişi bugüne taşımak” olduğunu söyleyen GGC yönetici ortaklarından Gökhan Kazar, bu çalışmalarının Türk oyuncular üzerinde gurur verici bir his oluşturacağına inandıklarını belirtti.

Türkiye’deki benzerlerinin aksine, tamamıyla üç boyutlu olan oyunun grafikleri, destansı hikayesi, 1000’lerce kullanıcının aynı anda katılabildiği devasa savaş sistemleri, Karahan’ı daha ilk günden oyun severlerin favorisi haline getirdi. İnternetteki oyun sitelerinde yapılan kullanıcı anketlerinde, “2009’un en çok beklenen oyunu” unvanını alan ve tüm dünyada aynı popülariteyi sürdürmekte olan “Twelve Sky 2” adlı oyunun Türkçe versiyonu olan Karahan, Türkiye’ye getirilen büyük bütçeli ve aynı zamanda operasyonunun da Türkiye’de yapıldığı tek online oyun olarak tarihe geçti.

Başa dön tuşu