Karanlık Odaları Aydınlatacak 7 Fikir

Evdeki karanlık oda için pratik fikirlerle iyileştirme süreci başlıyor!

Eğer evinizde karanlık bir oda varsa paniğe kapılmayın. Bu odayı daha aydınlık, geniş ve ferah göstermenin pek çok kolay yolu var. Odanızın büyüklüğü, ışık aldığı yön, pencere varlığı ve sayısı, şekli, konumu ve pek çok özelliği bu aşamada önemli rol oynayacak. Karanlık odaları aydınlatacak fikirler için en basit adımlarla başlayalım.

1. Daha fazla ışık sağlayın

Karanlık bir odanın en büyük sorunu olan yetersiz ışık, çözüm için odaklanmamız gereken ilk madde. Eğer odada hiç pencere yoksa ya da olan yeterli değilse, ufak bir tadilat yardımıyla bir pencere eklenebilir mi ya da var olan genişletilebilir mi bunu araştırın. Çatı katı bir konumda ise tavan penceresi de düşünülebilir.

2. Işığı iyi kullanın

Pencerelerden gelecek gün ışığını mümkün olabilecek en verimli şekilde değerlendirin. Kalın ve ağır perdeler kullanmayın. Eğer odanın konumu müsaitse hiç perde kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Mutlaka birşey kullanacaksanız, aralarından ışık geçiren ve yine de mahremiyeti sağlayan jaluzi teknolojisinden faydalananın. Camlarınızı sürekli olarak temiz tutmayı da unutmayın.

3. Işık ve duvar rengi

Açık renkler ışığı yansıtır, koyu renkler ise ışığı emer. Bu basit kuralı göz önünde bulundurarak, duvarlarınızda açık tonların odanın içini daha aydınlık göstereceğini tahmin ediyor olmalısınız. Bu sebeple hiç riske girmeyin ve odanın tüm duvarlanda olabilecek en açık tonlarda boya kullanın.

4. Ayna ile yeni boyutlar

Mobilya seçimlerinde de aydınlık renkler ve sade formlar kullanmanız kesinlikle yardımcı olacaktır. Odaya boyut katmak ve ışığı içeride daha fazla dolaştırabilmek adına büyük bir ayna kullanın. Hatta belki bir ya da iki duvarı ayna ile kaplayın. Bu sayede odaya üç boyutlu bir ek yapmış olacaksınız.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Daha Aydınlık ve Geniş Görünen Evler İçin 7 Tüyo
Daha aydınlık ve geniş görünen evler için mutlaka uygulanması gereken tüyolar.[/notification]

5. Yapay ışığı yayın

Gün ışığı olmayan vakitler için farklı çeşitte aydınlatmalardan bir arada faydalananın. Tavanda farklı yönlere çevrilmiş spotlar, ayaklı bir lambader, sehpa üstü abajur gibi farklı kaynaklarla oda içinde ışığı dağıtın.

6. Yansıtan yüzeyler kullanın

Cam ya da ayna sehpa, cam objeler, gümüş ve dore aksesuarlar içeride yansımalar yaratarak ışık ve boyut konusunda yardımcı olacaktır size.

7. Duvarları doldurmayın

Duvarları sanat eseri, fotoğraf, raf ve kitaplıkla doldurmayın. Mümkün mertebe boş bırakın ki hem göz yormasın hem de ışığı engellemesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı