DİĞER

‘Kaza Tespit Tutanağı’ iPhone’da

 Avea ve Anadolu Sigorta işbirliği ile Türkiye’de geçtiğimiz yıl Android işletim sistemine sahip telefonlarda hayata geçirilen “Kaza Tespit Tutanağı” uygulaması şimdi de iPhone akıllı cep telefonlarında. iPhone sahipleri uygulama ile maddi hasarlı kazalarda süreci kolaylaştırarak cepten tüm işlemlerini yapabilecekler.

kaza tespit 

Anadolu Sigorta ve Avea; maddi hasarlı trafik kazalarında sürücülerin trafik polisini beklemeden, gerekli işlemleri hızlıca tamamlayıp olay yerinden ayrılabilmelerine imkan tanıyan “Kaza Tespit Tutanağı” uygulamasını şimdi de iPhone akıllı telefon kullanıcılarına sundu. Uygulama ilk kez geçtiğimiz yıl android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında kullanılmaya başlanmıştı.

Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Kullanıcılar uygulamayı Apple Store’dan ücretsiz indirdikten sonra; formda isim adres, telefon numarası gibi alanları önceden doldurabiliyorlar. Bu ihtiyaç anında zaman kazandırması açısından tavsiye ediliyor. Kaza anında, GPS yardımı ile kaza yeri otomatik olarak forma yansıtılıyor.

Kullanıcılar kazanın nasıl olduğu gibi kısımları ise önceden hazır olan başlıkları işaretleyerek girebiliyorlar. Tutanakta yer alan ve çizim yapılmasını gerektiren kısımlar ise fotoğraf çekimi ile kimseye ihtiyaç duymadan zahmetsizce çözülüyor.

Formda, çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilebiliyor ya da bu işlem cep telefonlarının fotoğraf çekme özelliğinden yararlanılarak yapılabiliyor. Taslak çizimi sırasında arka planda kazanın yapıldığı sokağın harita olarak yer alması ise kroki çizimini ortadan kaldırılıyor. Ama kullanıcı eğer isterse arka plandaki haritayı temizleyerek krokiyi kendisi de çizebiliyor.

Son aşamada ise sürücüler; imzalama işlemini de uygulama aracılığıyla yapabiliyorlar. Bütün bilgiler tamamlandığında form oluşturularak Anadolu Sigorta Hasar İletişim Merkezi ve her iki sürücünün e-posta adresine veya manuel olarak girilen e-posta adresine gönderilebiliyor.

Uygulama 3G/WiFi  Internet bağlantısı, GPS ve kamera özellikleri bulunan, Android ve iPhone akıllı cep telefonlarda kullanılabiliyor.

Başa dön tuşu