“Kazmalar elimizde, biz gideriz uzaya hey uzaya…”

Yönetmen James Cameron’la Google yöneticileri Larry Page’le Eric Schmidt’in ortak noktası nedir? Planetary Resources isimli ilginç ve gizemli şirkete destek vermeleri.

Yeni kurulan ve hakkında fazla bir bilgi olmayan bu şirket, kuruluş amacını “iki kritik sektörü; uzay keşfini ve doğal kaynakları birleştirerek küresekl gayrisafi hasılaya trilyonlar eklemek”, “yeni bir sektör kurmak ve ‘doğal kaynak’ kavramına yeni bir tanım getirmek” olarak özetliyor.

Şirkete destek verenlerin arasına eski astronotlar, uzay turizmi girişimcileri, yazılım geliştiriciler ve Mars yolculuğuun yöneticiliği yapmış bir NASA görevlisi gibi isimler eklenince, insanın aklına “Yoksa bunlar diğer gezegenlerde ve asteroidlerde maden aramaya mı girişecekler?” sorusu geliyor.

Plenatery Resources’ın tam mahiyeti, 24 Nisan Salı günü düzenlenecek bir basın etkinliği ile açığa çıkacak.

GÜNCELLEME: Nitekim çıktı da. Eric Anderson ve Peter Diamandis adlı ortaklar tarafından kurulan şirket, Dünya yakınından geçen asteroidleri robotik gemilerle durdurup, içlerindeki değerli madenleri ve roket yakıtı yapımında kullanılan maddeleri çıkarmayı planlıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde asteroid aramak için özel teleskoplar kuracak olan şirket, 2020’de uzayda bir çeşit benzin istasyonu kuracağını öngörüyor.

Bilim insanları projeye hem heyecanla, hem de NASA’nın 60 gramlık bir asteroid parçası getirmek için düzenlediği yolculuğun 1 milyar dolara patlayacak olması yüzünden şüpheyle yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu