Küçük Mutfaklar İçin 8 Pratik Fikir

Küçük mutfaklarda büyük alanlar ve pratik çözümler için bu yazımızdaki ipuçlarına göz atın!

Küçük mutfaklar kaderiniz olmasın. Hayır, büyük tadilatlar yapıp mutfağınızı yenilemenizi önermeyeceğiz. Bu büyük masraf ve zahmet yerine çok daha basit ve hayat kurtarıcı yöntemlerle küçük mutfağınızı daha kullanışlı ve daha geniş bir mutfağa dönüştürmenizi sağlayacağız. Küçük mutfaklar için pratik fikirler, yazımızda.

1. Kullanmadığını sakla

Sık kullanmadığınız eşyaları sakın el altında tutmayın. Dolap içlerinde ya da üstlerinde istifleyin. Küçük bir mutfakta her santimetre önemli. Gerekirse sepetlerde ve tekerlekli raflarda değerlendirin ve ihtiyaç anında yerlerini değiştirin.

2. Yükseklik değerlendirilmeli

Mutfaktaki hacmin yüksekliğini olabildiğince değerlendirin. Buzdolabının üstüne, mutfak dolaplarının üzerine, çok sık kullanılmayan malzemeleri istifleyin. Hatta bu alanlara modüler raf yerleştirerek çok katlı bir değerlendirme de yapabilirsiniz.

3. Askılardan faydalanın

Ada mutfağınız varsa onun üstüne bir askı sistemi kurgulayın ve tavaları, pişirme aksesuarlarını askılara asın. Ada mutfağınız yoksa duvarlarda da aynı askı aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

4. Raf, raf ve raf

Bolca raf kullanın ve duvar yüksekliğini değerlendirin yine. Rafların çok geniş olmamasına dikkat edin ki alanı daraltmayın.

5. Kapak içleri de bizim

Dolaplarda, özellikle lavabo altında ve dolap kapaklarının içindeki bölümleri değerlendirin. Dolap içindeki raflara ek katlar ekleyin. Dolap kapaklarını sürmeli tercih etmek de bir avantaj sağlar.

6. Tezgâh üstünde daha çok alan

Tezgâh üstünde de ayaklı raflar kullanarak alandan kazanın. Elinizin altında olması gereken bazı parçaları iki katlı istifleyerek yerden kazanın.

7. Katlanabilir tercihler

Mobilya kullanacaksanız katlanabilir olanları tercih edin. Katlanabilir yemek masası, duvara monte açılıp kapanabilen yemek masası ya da tezgâh hayat kurtarıcı olabilir. Ada mutfağı aynı zamanda yemek masası olarak kullanmak da yerden ek tasarruf olacaktır.

8. Açık renk ve ferahlık

Son olarak, hem mutfak dolaplarından hem de duvarlarda açık renk tercih edin. Böylece alan daha ferah ve geniş gözükecektir.

Hem mutfağınızın dekorasyonunu değiştirmek hem de yeniliğe yer açmak için izleyebileceğiniz basit adımlar bu videoda. Raflarınızın altını, raf kapaklarını ve duvarları daha efektif şekilde kullanmak için siz de hemen videomuzu izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı