Linux’a geçmek için 10 neden

Linux dur durak bilmeden gelişmesini sürdürürken, Linux’a geçmek için 10 neden sunuyoruz sizlere.

Linux’un 19. yaşına girdiği şu günlerde, ne kadar gelişip değiştiğini görmek için tek yapmanız gereken ona bir şans vermek. Biz de bu ortamı sağlamak için sizlere “Linux’u denemek için 10 neden” sunuyoruz. Umarız biz nedenlerimizi sıraladıktan sonra sizler de bu durdurak bilmeden gelişen sözde alternatif(!) sistemi denemeyi ciddi anlamda düşünürsünüz.

 1. Linux’un “capcanlı” teknolojisi sayesinde onu denemek, kullanmak ya da kurcalamak için sabit diskinize kurmanıza gerek kalmaz. Optik sürücünüz ve minimum 512 MB belleğiniz varsa Live CD/Canlı Sürüm olarak dağıtılan Linux türevlerinden dilediğiniz bir tanesini sisteminizde misafir edebilirsiniz. Üstelik canlı sürümleri sisteminize kurmaya kalktığınızda bilgisayarınızı kullanma özgürlüğünüz kısıtlanmaz. Yani siz Linux’un çoklu masaüstü özelliği sayesinde, bir masaüstünde Linux’unuzu kurarken diğer masaüstünüzde internette gezebilir, faturalarınızı ödeyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da ofis işlemlerinizi gerçkleştirebilirsiniz.
 2. Linux dağıtımları bir ev kullanıcısının ihtiyaç duyacağı hemen her türlü yazılımı ve daha fazlasını beraberinde; yani kurulum medyasının içerisinde getirir. Bu nedenle temel sistem kurulumu ve sonrasında ofis, oyun, anlık mesajlaşma, e-posta istemcisi veya geliştirme ortamları gibi paket yazılımları arayıp kurmakla uğraşmazsınız. Tüm ihtiyaçlarınız yaklaşık 30-35 dakikada sabit diskinizde yerini alır.
 3. Linux özgür ve esnektir. Sizi geliştiricilerinin ya da dağıtıcılarının tercihlerine mahkum etmez. Linux dünyasında hemen her yazılımın (hatta grafiksel masaüstü ortamlarının bile) onlarca muadili/alternatifi vardır. Ve bunlardan dilediğinizi kurmak sadece birkaç dakikanızı alır.
 4. Linux günümüzün birçok standardına tam uyumludur. Örneğin ofis belgelerinin uzantılarında, fontlarda ya da Flash gibi standartlaşmış teknolojilerde sizi zora sokmaz. Üstelik günümüzde birçok popüler yazılım geliştiricisi ürünlerinin Linux sürümlerini de çıkarmaktadır.
 5. Linux çok kararlı ve güvenlidir. Sistemin en hayati bileşenlerini dahi güncelleseniz, değişiklikleri görebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak yerine sadece yenilenen bileşenleri durdurp çalıştırmanız yeterlidir. Linux sisteminde kullanıcı yönetici haklarını sadece ihtiyaç duyduğunda çağırdığından dolayı, sistem dosyalarına erişme/yazma/silme işlemleri üçüncü parti yazılımlar aracılığından kullanıcının haberi (ya da izni) olmadan gerçekleşmez. Bu nedenle virüs yazarları Linux’u hedef almazlar. En azından şimdilik.
 6. Linux mükemmel bir geliştirme ortamıdır. Hemen her dil için güçlü IDE’lere sahiptir ve kendisi de açık kaynak felsefesiyle topluluk tarafından geliştirildiğinden belgelemeler ve yarıdm dosyaları çok çeşitlidir. Üstelik birçok dilde geliştirme yapabilmek için ek yazılımlar kurmanıza gerek yoktur. C/C++, PHP, Python, Java ya da Ruby gibi diller ön tanımlı olarak çoğu dağıtımın kurulum listesinde yer alır.
 7. Linux görselliğe önem verir, eğlencelidir ve en janjanlı işletim sistemi olarak karşımıza çıkar. Linux, popüler masaüstü ortamlarına öntanımlı olarak sağladığı görsel efekt motorları sayesinde düşük sistem gereksinimleriyle göz kamaştıran efektleri kullanmanızı sağlayarak size monotonluktan uzak bir kullanım sunar. Üstelik Look’n Glass gibi masaüstü ortamları sayesinde dünyanın ilk ve gerçek 3D masaüstü kullanımını kullanıcılarına sunar.
 8. Linux açık kaynak ve özgür yazılım felsefesiyle yoğrulmaktadır. Bu sayede hem kodlarının her bir satırı binlerce profesyonel geliştiricinin denetiminden geçer, hem de isteklerinize uyacak şekilde tekrardan düzenlenebilir. Bu sayede günümüzde yüzlerce farklı amaca hizmet etmesi için geliştirilmiş, sayısız Linux dağıtımı vardır. Üstelik buların büyük bir kısmı ücretsizdir.
 9. Linux’un diğer açık kaynak projelerle arası çok iyidir. Bunlardan birisi de Windows uyumlu yazılımların/oyunların Linux ortamında çalışmasını sağlayan WINE projesidir. Küçük ve ücretsiz olan bu yazılım sayesinde popüler oyunlardan Photosop’a kadar birçok yazılımı kullandığınız Linux dağıtımı üzerinde çalıştırabilirsiniz. Üstelik Linux sunduğu ücretsiz sanallaştırma yazılımları sayesinde yüksek kapasiteli bilgisayarlarda birden fazla farklı işletim sistemini çalıştırmanıza da olanak verir.
 10. Linux diğer işletim sistemlerinden farklı olarak donanım sürücülerini beraberinde getirir. Sisteminize taktığınız hiçbir donanım için sürücü aramanıza gerek kalmaz. Kullandığınız dağıtım, donanım sürücülerini otomatik olarak bulup, izninizi alarak sisteminize yükler. Üstelik bunu 64 bit sistemlerde de kolaylıkla yapar. Çünkü Linux diğer işletim sistemlerinden çok çok önceden 64-bit mimarisine geçmiştir ve sürücü altyapısı bu mimaride de sorunsuzdur. Bunun temelinde birçok sürücünün donanım üreticileri tarafından değil de açık kaynak topluluğu tarafından geliştirilmesi yatar.

23 Yorum

 1. Ben 1 sene önce pardus’u yüklemiştim bilgisayarıma ve çok büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım sadece iş için bile kullanıcak olsak yinede işe yaramayacağını düşünmemi sağlayan şey ise .exe uzantısını tanımamasıydı.

  Linux’un diğer açık kaynak projelerle arası çok iyidir. Bunlardan birisi de Windows uyumlu yazılımların/oyunların Linux ortamında çalışmasını sağlayan WINE projesidir. Küçük ve ücretsiz olan bu yazılım sayesinde popüler oyunlardan Photosop’a kadar birçok yazılımı kullandığınız Linux dağıtımı üzerinde çalıştırabilirsiniz. Üstelik Linux sunduğu ücretsiz sanallaştırma yazılımları sayesinde yüksek kapasiteli bilgisayarlarda birden fazla farklı işletim sistemini çalıştırmanıza da olanak verir.”

  WINE projesi 1 sene önce de vardı indirmiştim ve onun da hiçbir işe yaramadığını görmüştüm üstelik bilgisayarımın driverlarını yükleyememiştim .exe uzantısı yüzünden.
  Yani Linux .exe uzantısını %100 halletmedikçe beni kandıramaz çünkü bütün programlar .exe uzantısı üzerine kurulu örneğin internetten o an işinize yarayacak bir program indiriyorsunuz diyelim fakat sık kullanılan bir program değil ve sadece o programla işinizi görebilirsiniz ve bilgisayarda her zaman hızlı olmak istendiğini de göz önünde bulundurursak bize baya sıkıntı çekdireceğini düşünüyorum.

  Fakat hız, kullanım ve eğlence açısından windowstan daha güzel tasarlanmış olduğunu söylersek yanılmayız.

 2. Arkadaş şu windowsa gıcığım,adamlar hem tomarla para kazanıyorlar hem hala ücretsiz bir sürüm çıkartmıyorlar,hayatımız .EXE üzerine kurulu oldu sayasinde inşallah TÜRKÜN gücünü gösterecez onlaraa kahrolsun microsoft yaşasın TÜBİTAK !………………… :)

 3. arkadaşım .exe dosyalarını da prdusta ya da ubuntu da çalıştırabilirsin, bunun için gerekli olan wine diye bir program var onu yüklemektir… Photshop denemedim ama, need for speed’in yeni sürümlerinin falan oynandığını biliyorum..

 4. Linux üzerinde ihtiyac duyulabilecek her türlü program mevcut, yani neredeyse windowsda olup linuxda olmayan hic bir program yok. Bu yüzden .exe dosyalarını calıştırmak zorunda degilsin linux üzerinde.

 5. Bilgisayar ile arası soğuk olan veya çok haşır neşir olmamış bir kişinin elbette hemen linux’a adapte olmasını bekleyemeyiz. Mesela adam sadece skype için bilgisayarını kullanıyorsa, linux ile uğraşmak zor gelebilir. Ancak biraz araştırmayı seviyorsanız, live cd’leri kullanarak mevcut işletim sisteminize zarar vermeden ısınma turları atmanız mümkün. Linux ile ilgili internette probleminize çözüm bulabileceğiniz forumlar da mevcut. Ortalama bir kullanıcı için çoğu linux sürümünün kurulumu oldukça basit. Mesela benim bilgisayarım için ethernet kartı, ses kartı, yazıcı, scanner, fotograf makinem icin driver yüklememe gerek bile kalmadı. Sadece ekran kartını ben ayarladım. Ofis ve ev kullanıcıları için openoffice başta olmak üzere birçok program mevcut. Hem de ücretsiz, güvenli, hızlı.

 6. tar.gz dosyalarını kullanamadıgım için her defasında kaldırdım.
  bazı programlar sadece tar.gz olarak indirmeye sunuluyo.
  paketin içinde ingilizce bişeyler yazıyo ama nasıl kurulcağıyla ilgili, onu anlayıp kurması mesele zaten.
  linux ne zaman buna kolay bi çözüm bulur.
  o zaman linux’u kurarım bilgisayarıma.

 7. no-one; dediğin dosyalar sıkıştırılmış dosyalardır. komut satırından 3-4 satır yazarak bu dosyaları kurman mümkündür. keşke internetten araştırsaydın ya da (yazından ingilizce bilmediğini anlıyorum) pardus’un türkçe olan forum sayfalarında bu soruyu sorsaydın, şimdi linux deniyor olacaktın.

 8. sayın PC net linux ve özgür yazılımlar hakkında verdiğiniz doğru açıklayıcı haberler için ve linux sistemlere verdiğiniz destekten dolayı sizleri kutluyorum.bazı kuruluşlar gibi kötülemek yerine eğrisinin yanında doğrusunada yer veriyorsunuz

 9. Linux yazılımını destekliyorum.Gerçekten güzel. Ama bu microsoft’a duyulan büyük nefret neden anlamıyorum. Dünyada oldukça fazla olan linux kullanıcısı olsada emin olun ki onun baya bir fazlası zaten windows kullanmakta.Ve ayrıca gerçek bir bilgisayar kullanıcısı unutmamalı ki en basidinden ev kullanıcısı ile bilgisayar arasındaki en kolay köprüyü kuran da MS Windows yazılımıdır.Onun için bu kadar nefret edilmemeli kanaatindeyim. :)

 10. wine tam olarak geliştirilmedi eski programları veya oyunları açmıyor, ben driver yüzünden geri silmiştim pardusu silmeden önce biraz kurcalayayım demiştim ve benim izlenimlerim berbat olan windows daha iyi (ama bence), eğer pcnizi iş için kullanıcaksanız linuxu bırakmayın ama bnm gibi oyun pcsi istiyorsanız xp nin güncel sürümleri var hız arttırılmış bence xp kullanmalısınız

 11. kadir cebel microsofta bizim tepkimiz windowsa değil sebebi belli bu kadar kapitalist para hırsı bürümüş bir kuruluş daha yok kaynak kodu kapalı insanların kendini geliştirmesini engelliyor niye yapıyor bunu para için bir windows programı için dolar dolar para ödüyoruz en azından bunları yapmasın

 12. Haklısın Fatih katılıyorum ama birde yazılım sektörü var sonuçta.Ve microsoft bu işte profesyonel. sonuçta microsoftun yazdığı tek yazılım ve milyar dolarlar ile sattığı tek yazılım windows değil :) bu paraları başka yazılımlardan da kazanmaktadır zaten. Dediğin gibi kullanıcılardan daha uygun fiyatlar alınmalı katılıyorum :)

 13. şu an ki ubuntu Türkiye sitesindeki 10.04 LTS yi windows7 nin yanına ayrı bir bölüm oluşturup sorunsuzca kurabilirmiyim acaba. win7 ile birlikte kullanan var mı şu an ki ubuntu 10.04 LTS yi.
  windowsa birşey olursa ya da windows açılmazsa; programlarımı,oyunlarımı v.s. herşeyi tekrar kurmak ve tekrar uğraşmak zorunda kalırım. form sietelerini araştır bu konu defalarca açıldı diye yazmıycak olanlara, bilen ve cevap verecek olan arkadaşlara teşekkür ederim.

 14. arkadaşım bir program gibi kurabilirsin ubuntuyu, ama bence şöyle yap, ubuntu kendi orjinal cdsini yolluyor, internetten isteyebilirsin.. ben daha önce xpye orjinal olmayan cdden kurdum, silinmesinde problem çıkardı, ama şimdi istemediğin programları tümüyle silebileceğim programlarda var. orjinal cdsini istedim ubuntunun, bilmem nerden yolladılar, kutusuyla falan, onda silmekte falan problem yaşamadım… ama windows 7de ne gibi bir şey olur bunu bilmiyorum. İstersen şunu da yapabilirsin, hiç kurulum yapmadan cdsini takıp çalıştırabilirsin. bence ubuntunun tasarımı, lünuxların içinde en güzeli:)

 15. teşekkürler Abdullah, teşekkürler Gökhan, teşekkürler PCnet online,
  bunları ubuntudan yazıyorum. bi sorunla karşılaşmadan kurdum ve iy ki de kurmuşum baya hoşuma gitti bu 10.4 LTS
  yaklaşık 30 gb lık ayrı bir alana kurdum umarım yeterlidir çünkü bu kez kaldırmadan uzun bi süre kullancam sanırım.

 16. no-one, ubuntu senin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır. ayrıca 10.04 sürümü senin de yazdığın gibi LTS (long term support – uzun dönem destekli) sürümüdür. bu sürümü 3 yıl destek verildiği için uzun süre kullanabilirsin. eğer linux ile ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyacın olursa internetteki forumları araştırmayı unutma. ubuntu’nun çok hoşuna gideceği bir özelliğini daha belirteyim, yeni bir ubuntu versiyonu çıkınca mevcut sürümden tek tuşa basmakla yeni sürüme geçebiliyorsun. yani 10.04’den sonra çıkacak olan sürümleri baştan kurmak zorunda kalmayacaksın. ubuntu, linux’a başlamak için çok yerinde bir tercih.

 17. flash diskten çalıştırmak istiyorum ama yapamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 18. hocam yapacağın şu: ıso dosyası olarak flashına kaydedip, hardiskten flas diskini seçeceksin… ıso dosyası yapmak için nero falan kullanabilirsin ya da nete bak bir sürü program var misal ısoburn… başlarken F8dir genelde ona basıp kendi hardiskini seçiyorsun, iki harddiskin varsa muhtelen, hard disk 3tür. seçiyorsun… ve başlıyor… ben böyle windows kurdum netbookuma… muhtemelen o şekilde cd olarak tanımladığı için çalışır… Daha farklı bir yöntemi var mı bilmiyorum…

 19. o zaman sana tavsiyem, pardusun ya da ubuntunun forumlarında sana yardımcı olacak arkadaş bulabilirsin. Zamanında çok tartışıldı, nette de vardır sanıyorum.

 20. ubuntu live cd yada en güncel ubuntu kullanin otomatik driverler kurulur ve size pcnizin gerçek hakkıni verir mns masenger yahoo hotmail tüm hesaplarinizi kullanabilirsiniz web browser ise firefox tur eger linux düşünüyorsaniz firefox a alisin derim ben firefoxla tanişali explorer ex oldu :D ve downloadlarda tam bir canavar oluyor sadece download icin bile kullananlar var

 21. no-one hitaben arkadasim w7 ile kulanabilmen icin eger daha once yükleme yapmadi isen yükleme ! nedeni eger deneyimsiz kuruluma kalkisirsaniz tüm diske kurup w7 yi ekarte edersiniz vmware ile sanallastirma kullanarak denemenizi tavsiye ederim o zaman w7 altinda rahatça kullanabilirsiniz çökme ve bozulma derdi olmadan

 22. ibrahim diyor ki:
  23 Mayıs 2010, 20:48

  flash diskten çalıştırmak istiyorum ama yapamıyorum yardımcı olurmusunuz?

  ibrahim kardesim senin sorununa gelince unetbooting adli yazilimi kullanarak usb den kurulum yapabilirsiniz cd ve dvd room olmayan laptoplara bu yazilim sayesinde kurulum yapilmaktadir linux kulanicilarina kolaylık sağlayan kücük ama işlevi devasa bir üründür simdiden kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı