Microsoft, Sivil Toplulm Kuruluşları Buluşması etkinliğini gerçekleştirdi

Microsoft Türkiye İstanbul Ofisi birçok sivil toplum kuruluşunun yöneticisi ve bilişim sektörünün önde gelen isimlerini ağırlayan Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması etkinliğine ev sahipliği yaptı. Toplumsal dönüşüme sivil toplumun yerel gücü ile destek veren kuruluşların faaliyetlerine teknoloji ile ivme ve verimlilik kazandırmak ve tecrübelerin paylaşımı ile sinerji yaratmak amacıyla gerçekleştirilen bu toplantıda kamu kuruluşlarının yetkilileri ve akademisyenlerde yer aldı.

Etkinliğin açılışında bilgi teknolojilerinin kullanımıyla Türkiye’nin rekabet gücünü artırmak için Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışmalara devam edeceklerini belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Türkiye büyük bir potansiyele sahip. Ülkemizdeki portal trafiğinin yüzde 67’si MSN’den geçiyor ve Türkiye Hotmail kullanımında dünyada 4. sırada. Ancak bu büyük potansiyel bir türlü paraya çevrilemiyor. Çin, Hindistan, Brezilya gibi son dönemin yükselen ekonomileri karşısında KOBİ’ler ve kurumsal şirketlerin büyümesi dışında, son kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ürünler ve sosyal sorumluluk projelerinin hız kazanması gerekli.’ dedi.

Bugünkü yasal mevzuat nedeniyle STK’ların bir noktaya kadar ilerlediği, ne kadar kaynak alınırsa alınsın projelerin kamuya mal olmadığı sürece bir işe yaramadığını belirten Habitat için Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, yerel STK’ların bilgi teknolojilerini kullanması için etkin bir kamu politikasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

DPT Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın ise DPT olarak bilişim teknolojilerinin kullanımı, yaygınlaşması üzerine konulan hedeflerin bu yıl da gerisinde kaldıklarını ancak kayda değer gelişmelerin yaşandığı bilgisini verdi. Aydın, online nüfusun artmasıyla bilgi toplumu konularının sıklıkla ele alınması gerektiği ancak STK’ların bilişim sektörünün gelişmesi için daha güçlü ve talepkar olmalarını istedi.

Etkinlikte Global Information Technology Report 2010 sonuçlarını değerlendiren TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise 138 ülkenin katıldığı rapor sonuçlarına göre Türkiye inovasyon kapasitesinde 95. sıraya yerleştiğine dikkat çekti. Eczacıbaşı, tüm STK’ların bilişimin kaldıraç gücünü kullanması gerektiğine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, bilgi toplumu stratejilerinin katılımcı bir anlayışla geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

(Teknolog)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı