Microsoft'un ilk faresi 25 yaşında

Image1982'de Word programının çeşitli özelliklerinden daha iyi faydalanılması amacıyla geliştirilen bir fare ile faaliyete geçen Microsoft Donanım Grubu'nun 25. Yılı, Türkiye'de 12 Eylül 2007 Çarşamba akşamı Rahmi Koç müzesinde kutlandı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan'ın bir konuşma yaptığı geceye, Donanım Grubu'ndan üst düzey yöneticiler de katıldı.

Microsoft Türkiye, Microsoft Donanım Grubu'nun 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle 12 Eylül 2007 Çarşamba akşamı Rahmi Koç müzesinde bir kutlama düzenledi.

İş dünyasının önde gelen isimlerinin, bilişim uzmanlarının ve Amerika Birleşik Devletleri'nden Microsoft Donanım Grubunun üst düzey yöneticilerinin katıldığı gecede, Grubun 25 yıllık tarihi, başta klavye ve fareler olmak üzere, ünlü ve başarılı örnekleriyle kısaca özetlendi, gelecek tasarımlar ve Microsoft Türkiye'nin donanımdaki vizyonu hakkında kapsamlı bilgi verildi.

Microsoft Donanım Grubu Ürün Müdürü  Barb Schwabe ve Ürün Pazarlama Müdürü Carla Forester Rahmi Koç Müzesi'ndeki kutlamaya katılarak Donanım grubu ve ürünleri hakkındaki soruları yanıtladı. Özel gecede Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan da bir konuşma yaptı.

Çağlayan Arkan: Microsoft Türkiye donanımda her zaman en ileri teknolojiyi sunuyor

Donanım Grubu'nun 25. yıldönümünü değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Grubun bilişim teknolojilerini kullananlara sağladığı olanaklara dikkat çekti. Arkan şunları söyledi:

"Microsoft önce bir yazılım şirketi olarak tanındı. Fakat daha sonra birçok üründe ilklerin ve en çok satılanların altına imza atan Donanım Grubu da, Microsoft'un bilişime getirdiği en önemli katkılardan biri oldu. Tüm Microsoft donanım ürünleri insan – makine ilişkisini zenginleştiriyor, bilişim teknolojilerinden en rahat, kolay ve etkili bir şekilde yararlanmak amacıyla tasarlanıyorlar. Bu ürünler insanların bilişimle yaşadıkları deneyimi daha eğlenceli, daha hızlı ve daha verimli kılıyorlar."

Arkan ülkemizde donanım ürünlerinin teknolojinin her zaman en üst seviyesinde olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Donanım Grubu'nun ürünleri, iletişim hizmetleri ile beraber ülkemizdeki son kullanıcının en çok ilgisini çeken, en son teknoloji düzeyini yansıtan ürün segmentlerinden birini oluşturuyor. Microsoft Türkiye olarak bilişimin her alanında devam eden iddiamızı donanım ürünlerinde de

en üst düzeyde sürdürüyor, son kullanıcıların bilişimin eğitim, eğlence, çalışma ve üretim işlevlerinden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayan en son ürünleri sunuyoruz."

Donanım Grubu'nun 25 yılı

Donanım Grubu, bundan 25 yıl önce ilk defa Word programının özelliklerinin daha iyi kullanılabilmesi için bir farenin geliştirilmesi faaliyetlerine başladı. Ardından klavyeler, optik ve lazer fareler, web kameraları, oyun konsolları ile yazılımların daha iyi değerlendirilmesine yönelik ürünleri piyasaya süren Donanım'ın her yeni tasarımı, bilişim teknolojileri kullanıcılarının beklentilerini değiştirdi. 

Donanım, ABD'nin en çok satan kablolu klavyesi, milyonlarca satan ilk Comfort Curve (Konfor Kıvrımlı) ergonomik klavye, ilk optik fare, ABD'de en çok satılan fare, masa üstünde en çok satılan kamera gibi önemli başarılara imza attı.

Microsoft Donanım, son yıllarda Xbox® video oyun sistemini, ZuneTM dijital medya oynatıcısını ve çok noktadan dokunma ile komut alma özelliğiyle teknolojik devrim yaratan Microsoft SurfaceTM'ı sundu.

Microsoft Donanım grubu ürün seçenekleri bugün 28 fare, 6 oyun ve 8 İnternet iletişim aracı, 36 klavye ve masa üstü cihazı kapsıyor.

Microsoft Donanım'ın tarihindeki kilometre taşları:

 • 2007 Microsoft en iyi oyun faresi SideWinder Mouse ile SideWinder serisini yeniden canlandırdı.
 • 2006 İnternet iletişimini LifeCam serisi ile yeni bir aşamaya çıkardı.
 • 2005 Natural Ergonomic Keyboard 4000 pazara çıktı ve ABD'de en fazla satılan klavye oldu.
 • 2004 Microsoft ergonomistleri tarafından geliştirilen Comfort Curve (konfor kıvrımı) kullanılmaya başlandı.
 • 2002 Bluetooth uyumlu ilk masaüstü cihaz piyasaya sürüldü.
 • 1999 İlk optik fare pazara sunuldu.
 • 1995 SideWinder serisi ileri düzeyde joystick'ler ve direksiyonlar ile piyasaya çıktı.
 • 1994. İlk ekonomik ve her yerde bulunan ergonomik klavye piyasaya sürüldü.
 • 1993. Microsoft ilk ergonomik fareyi tanıttı.
 • 1983. Fare üretimine başlattı.
 • 1982. Microsoft Donanım grubu kuruldu.

Microsoft Donanım'ın yeniliklerle dolu 25 yılının genel bir anlatımını, interaktif bir zaman çizelgesini, çekilişler ve 25'inci yıl oyununu aşağıdaki bağlantıdan bulabilirsiniz:

http://www.microsoft.com/hardware/anniversary

Başa dön tuşu