Nintendo, Japonya'nın en değerli üçüncü şirketi

ImageNintendo, son üç yıldaki inanılmaz başarısı ile hem Japon pazarında, hem de tüm dünyada fırtına gibi esiyor.

DS ve Wii'nin rüzgarını arkasına alan Nintendo, dünyanın birçok önemli pazarında rakiplerini geride bırakırken, Japon borsasında Toyota ve Mitsubishi'nin arkasından en değerli üçüncü şirket olmayı başardı.

Dünyanın en eski ve en köklü oyun konsolu ve oyun yaratıcısı şirketlerinden Nintendo, dünyayı kasıp kavuran ürünleri DS ve Wii'nin gerçekleştirdiği üstün performans sayesinde Japonya'nın en değerli üçüncü şirketi konumuna yükseldi.  

Nintendo, bilinen teknoloji ile yenilik yaratarak ve yeni kullanıcı ara yüzlerine sahip ucuza mal edilen ürünleri piyasaya getirerek, en ciddi rakipleri Sony ve Microsoft'u birçok ana bölgede geride bıraktı ve yeniden piyasanın liderliğini ele geçirdi.

Apple'ın tahtına aday!

Nintendo, Japonya'da portatif müzik ve ev konsolu sektöründe ise dünyaca ünlü teknoloji markası Apple'ın hemen arkasından geliyor. Nintendo ve Apple'ın yeni pazarlardaki başarısını karşılaştıran uluslararası finans devi Goldman Sachs yetkilisi Reuters'a yaptığı açıklamada, "Biz Nintendo'nun DS lansmanı ve Wii ile yeni pazarlarda Apple'ın marka değerine ulaşacağına inanıyoruz" dedi.

Nintendo'nun hisseleri, Golden Sachs'ın değerlendirmelerini takiben %2.7'lik artış gösterdi.

DS ve Wii, Nintendo'yu uçuruyor!

Analistlere göre, DS ve Wii'nin gittikçe artan piyasa hakimiyeti şirketin planladığından daha güçlü hale gelmesine yol açıyor. Nintendo sattığı konsollardan kar elde etmesi açısından da önemli bir konuma yükselmiş bulunuyor. Analistler, diğer şirketler konsollarını zararına satarken Nintendo'nun kar ediyor olmasının, şirketi piyasada nadir görülen bir pozisyona soktuğuna dikkat çekiyor.

Reuters'in verilerinden yararlanan analistler, Nintendo'nun mevcut finansal yıldaki işletme karını 2.6 milyar euro (3.6 milyar dolar dolar) olarak açıklayacağını öngörüyor. Bu değer, firmanın bu yıl için yaptığı projeksiyondan % 10 daha yüksek.

Bütün bu gelişmelerin sonucunda Nintendo Japonya borsasındaki, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota Motor Corp ve ciddi büyüklükteki Mitsubishi UFJ Finansal Grubu'ndan sonra üçüncü en değerli şirket haline geldi. Analistler, "Nintendo'nun borsadaki başarısı bir şeyi kanıtlıyor ki, o da piyasanın Nintendo'nun sürekli gelişimini bir doruk noktası olarak değil, yükselişin başlangıcı olarak gördüğüdür" yorumunda bulunuyor.

Nintendo, 2007 yılı sonu itibarıyla Wii satışlarının ilk tahminlerin %18 üzerinde 16.5 milyon birime, DS satışlarının ise yine tahminlerin %18 üzerinde 26 milyon birime ulaşacağını öngörüyor.

Nintendo, operasyonel karını mali yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine oranla 240.2 milyon dolar artırarak net 755,8 milyon dolara yükseltmişti.

Başa dön tuşu