DİĞER

ODTÜ, Enformatik Bilimi Festivali’ne dünyaca ünlü bilim insanları katılacak

Bilim dünyasında çok önemli projelere imza atan, MIT, Pennsylvania ve Boston gibi dünyanın seçkin üniversitelerinden bilimadamları, ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün 9-10 Haziran 2011 tarihlerinde düzenlediği “Informatics Science Festival”e katılmak üzere Ankara’ya geliyor.

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Charles Cantor, İnsan Genom Projesi’nin başlatılmasına ve sürdürülmesinde öncü rol oynamış dünyaca ünlü bir bilimadamı. İnsanın gen haritasının çıkarılmasını amaçlayan ve genetik hastalıklar, kanser, kalp hastalıkları, astım, verem, depresyon ve yaşlılığa bağlı hastalıklar gibi birçok hastalığın tanı ve tedavisinde devrim başlatmış olan bu proje, insanlık tarihinin en önemli buluşları arasında sayılıyor ve projede elde edilen bilgilerin tıp dünyasına yakın gelecekte daha büyük yenilikler ve keşifler getirmesi bekleniyor. mi anlatacak.

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Aravind Joshi ise bilgisayar bilimleri ve bilişsel bilimler alanlarında heyecan verici araştırmalara imza atmış olan bir bilim adamı. Franklin Enstitüsü’nün verdiği “Benjamin Franklin Madalyası” dahil birçok ödülün sahibi olan Prof. Joshi, sempozyumda kelimelerden konuşmaya geçiş konusunda bir konuşma yapacak.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek sempozyumun diğer konuşmacıları, Prof. Selim Ünlü ve Prof. Asuman Özdağlar Acemoğlu. Araştırmalarını Boston Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Ünlü, sempozyumda biomoleküllerin
yüksek verimlilikle tanımlanması ve yapısal sınıflandırılması hakkındaki gelişmeleri aktaracak.

Araştırmalarını MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) yürüten ve “dünyanın en iyi kontrol mühendisi” seçilen Prof. Asuman Özdağlar Acemoğlu ise bilgisayar ağlarında iyileştirme yöntemleri üzerine bir konuşma yapacak.

Etkinlikler, 9-10 Haziran tarihlerinde saat 09:00-17:30 saatleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu’nda gerçekleştirilecek.

(Teknolog)

Başa dön tuşu