Online dolandırıcılık yükselişte

sauberOnline dolandırıcıların metotları gittikçe karışık hale geliyor, tüketicilerin ve işletmelerin bu suçluların yeni taktiklerine karşı tedbirli davranmaları gerekiyor. Son günlerde Haiti depremi sonrasında ortaya çıkan ve halktan bağış yapmalarını isteyen yüzlerce potansiyel dolandırıcılık vakası görüldü. Güvenlik firması AVG’nin araştırmaları, tüketicileri yalnızca yılbaşında sahte web siteleri ve diğer online dolandırıcılıklar nedeniyle 185 milyon pound kaybettiğini gösteriyor.

Online dolandırıcılığın kurbanı olmanızı önlemek için şu ipuçlarına dikkat edin:

  • Bağlanmadan önce: Bir URL tarama aracı edinin, böylece zararlı linklere tıklayarak virüslü web sayfaları ile enfekte olmazsınız. Artık bir sayfanın kötü olup olmadığını onu yüklemeden önce bulmanız gerekiyor. AVG LinkScanner bu işlemi yapıyor, üstelik ücretsiz ve diğer tüm güvenlik sistemleri ile çalışabiliyor.
  • ‘‘S’’e bakın: Web sitelerinin satın alma ve çıkış süreçlerinde sitenin URL’sinde “https’’ olduğundan emin olun. ‘‘S’’ güvenlik sağlar. Bir web sitesinin güvenli bölümünde olduğunuzda, tarayıcınızda ya da adres çubuğunda ve sağ alt köşede asma kilit simgesi görürsünüz.
  • Güvenlik yazılımınız güncel olsun: Güvenlik yazılımı sağlayıcınızdan son virüs koruma yazılımı güncellemelerini yaptığınıza emin olun. Bu son derece önemli çünkü dolandırıcılar sık hareket ediyor. Eğer güncellemelerinizi yapıyorsanız, siz de onlardan bir adım önde olabilirsiniz.
  • Özel bilgilerinizi gizli tutun: Sadece online alışveriş yapmak için özel bir e-posta hesabı oluşturabilirsiniz. Alışveriş için sahip olduğunuz diğer hesaplardan farklı bir şifre kullanın. Online alışveriş e-posta hesabınız hiçbir şekilde sizin günlük, kişisel e-posta hesabınıza bağlı olmamalıdır. Ayrıca online alışverişlerinizin onay ve e-posta onay sayfaları gibi kayıtlarını basın ve muhafaza edin.
  • Şifrelerinizi karıştırın: Her alışveriş hesabı, banka hesabı, kredi kartı hesabı ve e-posta hesabı için benzersiz bir şifreniz olmalı. Bunları yazın ve bilgileri güvenli bir yerde tutun. Her hesap için benzersiz şifre, hırsızların kişisel bilgilerinizi çalmalarını zorlaştırır.
Başa dön tuşu