Rus operatörler iPhone’a karşı cephe aldı

Rusya’nın üç lider GSM operatörü MTS, MegaFon ve son olarak VimpelCom, sözleşme şartlarını gerek göstererek Apple iPhone satışlarını durdurdular. Apple ile yollarını ayıran son operatör VimpelCom açıklamasına göre bundan böyle akıllı telefon sınıfında öne çıkarılan üretici Samsung olacak. Ardından gelen markaysa operatörünün kendi geliştirdiği BeeLine olacak. Firma açıklamasına göre Apple sözleşmelerinde yer alan can sıkıcı maddeler özellikle de pazarlama bölümünü bezdirdi ve canlarına tak ettirdi.

2013-07-17_14-45-19

İddialara göre VimpelCom kısa süre önce Samsung’dan çok cazip bir teklif aldı ve firmanın işine gelecek avantajlarla karşılaştı. Samsung ile rekabet halinde olan Apple için can sıkıcı bir gelişme olsa gerek. Apple’ın 2012 başında Rusya’daki pazar payı yüzde 9 idi ve 2013 başında az farkla da olsa yüzde 8.4’e geriledi. Şu aşamada Rusya’da Apple iPhone satan tek bir resmi kanal kalıyor ama belki de sorun değil çünkü Rusya’da yakında Apple Store’lar açılacak.

Apple, bu tür klasik satış mağazaları açacak ve ayrıca 26 Haziran’dan beri resmi Apple Store online mağazası faaliyette. Diğer gelişmekte olan ülkelerdeki duruma benzer biçimde iPhone sadece bir cep telefonu olarak görülmüyor, bir statü sembolü olarak kabul ediliyor. 143 milyon nüfuslu Rusya’nın 2018’de ABD’den daha kalabalık hale gelmesi bekleniyor. Apple’ın vazgeçmek istemeyeceği pazarlar ABD, Rusya, Çin, Brezilya ve elbette Hindistan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı