Dünyanın En Sağlam ve En Hızlı SD Kartı: SF-G Serisi

Disk teknolojisindeki gelişmeler, cihazların kullanım şeklini ve dolaylı olarak gündelik hayatımızla iş yapış biçimlerimizi değiştiriyor. Özellikle fotoğraf makinelerindeki kullanımı profesyonel düzeyde öneme sahip olan SD kartlarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Sony’nin SF-G Serisi, dünyanın en hızlı ve en sağlam SD kartı iddiasına sahip. Bu yazımızda SF-G Serisi’ne yakından bakıyoruz.

Depolama alanında yeni bir inovasyonunu duyuran Sony, özellikle fotoğrafçıları sevindirecek bazı özellikler açıkladı. SD kartlarını fotoğraf makinesinden çıkardıklarında fotoğraflarının güvende kalmasına bel bağlayan fotoğrafçıların ihtiyaçlarını karşılayan yeni Tough teknik özelliklerine uygun SF-G serisi yelpazesi, dünyanın en hızlı okuma ve yazma hızlarını 180N’a kadar bükülmeye ve 5 metreye kadar düşmeye dayanıklı ultra sağlam tasarım ile bir araya getiriyor. Mükemmel pozu yakalamak için doğa koşullarına karşı mücadele veren fotoğrafçılar için geliştirilen Tough teknik özelliklerine uygun SF-G serisi SD kart yelpazesi, aynı zamanda IPX8 düzeyinde su ve IPX6 düzeyinde toz geçirmiyor.

Üç parçadan oluşan ince yapıya sahip standart SD kartların aksine, SF-G serisi SD kartlarda boş alan bulunmuyor ve tek parçalı kalıp haliyle birinci sınıf sertliğe sahip malzemeleriyle standart SD’den 18 kat daha güçlü. Plastik yuvanın, veri koruma kilidinin veya bağlantı dişlerinin kırılması gibi, geleneksel SD kartları etkileyebilecek tipik fiziki hasarlara karşı korumalı olması da önemli.

Yazma koruma mandalı olmayan dünyanın ilk dişsiz SD kartı olması da cabası! Bu gelişmeler SF-G serisinin bükülmeye daha fazla dayanıklı olmasını sağlarken kırılması kolay parçalar da tamamen ortadan kaldırılarak, en iyi sertlik ve dayanıklılık dengesi sağlanmış oluyor. Tek parçalı kalıp yapısı ile tamamen dışa kapatılan karta hiçbir su damlası, toz veya kirin girmesine izin verilmeyerek en üst düzeyde suya dayanıklılık (IPX8) ve toza dayanıklılık (IPX6) sağlanıyor.

SF-G Serisi

Daha fazla güç

Yazının başında da söylediğim gibi, SD kartlarda yaşanan bu tarz gelişmeler özellikle fotoğraf makinelerinde gözle görülür gelişmeler sağlıyor. Özellikle full frame aynasız fotoğraf makinelerinin, hem fotoğraf hem de video performansı gitgide artıyor. Bu üst düzey fotoğraf makineleri, performanslarını maksimize etmek için hızlı bellek kartlarına bel bağlıyor.

Profesyonel fotoğrafçıların artık SD kartları daha sık kullanması ile, kullanıcılar diğer profesyonel kart tipleri ile ilişkilendirilen güvenilirlik ve dayanıklılık düzeylerini talep ediyor. 299MB/s’ye varan dünyanın en yüksek yazma hızı ile arabellek temizleme zamanı minimize edilerek fotoğrafçının saniyede çok sayıda kare çekmesine ve arzuladığı aksiyonu yakalamasına imkan veriliyor. SF-G serisi SD kartlar en yüksek video hız sınıfı standardı olan V90’ı da destekliyor. Bu sayede yüksek çözünürlüklü videolar çekmek mümkün oluyor.

Güvenlik özellikleri

Bu yeni nesil kartlardaki 300MB/s’ye varan okuma hızı, yüksek kapasiteli fotoğraf ve video dosyalarının aktarımını kolaylaştırılıyor. Parlak sarı bant tasarımı sayesinde düşük ışıklı ortamlarda kartı görmek de kolaylaşıyor.

Ayrıca kartın iyi durumda olup olmadığını kontrol etmeye imkan veren “SC Scan Hizmet Programı” ve yanlışlıkla silinebilecek veri ve fotoğrafları kurtarabilen File Rescue Yazılımı da dikkate değer. SF-G serisi SD kartları röntgen ışınlarına, mıknatıslara ve ısıya dayanıklı ve anti-statik olmalarının yanı sıra UV Guard özelliğine de sahip. 32GB, 64GB ve 128GB kapasitelerdeki SF-G TOUGH serisi bellek kartları Ekim 2018’den itibaren satışta olacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı