Siber saldırı korkusu dört bir yanı sardı…

Son günlerde adından sıkça bahsettiren dünya çapında Anonymous, yerelde RedHack, DG Virüs gibi siber aktivistler, devletlerin korkulu rüyası haline mi geldi?

Cuma akşamı DDOS yöntemiyle dört bir yandan İçişleri Bakanlığı, Emniyet, Yargıtay, TBMM gibi önemli kurumlara yönelik gerçekleşen ortak hacker saldırısı, devlet kurumlarının sanal güvenlik konusunda ne kadar da sıkıntılı olduklarını bir kez daha açığa çıkardı. Üstelik de, “üye”lerinin (!) 7 tanesi cezaevinde olan kızıl hackerlerin, böylesine sansasyonel bir eyleme imza atması, buna karşılık TTNET’in yaptığı “Saldırı yok, teknik sorun var.” açıklaması yapması da olayın devlet adına ‘vahametine’ dikkat çekiyor.

Bütün bunlar bir yana, dünyada da bu korku ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Siber aktivistlerin saldırılarından korkan ABD ve Rusya, 1988 yılında kendi aralarında kurdukları ‘Nükleer İletişim Sistemi’ni gelebilecek siber saldırılara karşı kullanma konusunda bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre iki ülke arasında güvenli bir ‘kırmızı hat’ kurulacak ve bu hat aracılığı ile algılanan çevrimiçi saldırıların anında etkisiz hale getirilmesine çalışılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı