Sony’den akıllı gözlük: Sony SmartEyeglass

Google Glass, Facebook Oculus Rift, Microsoft Hololens derken asıl bombayı Sony patlattı ve artırılmış gerçeklik sağlayan dijital gözlüğünü Mart ayında kullanıcılara ulaştıracağını duyurdu.

Dijital gözlük deyince artık hepimizin aklında Google Glass geliyor, ayrıca sanal gerçeklik meselesinde de Facebook’un Oculus Rift’i test aşamasında bile büyük ilgi topluyor ve çok sayıda oyundan destek alıyor. Microsoft’un geçtiğimiz günlerde duyurduğu sürpriz gözlüğü Hololens de herkesin dikkatini çekti. Samsung’un da Google Glass üzerine kendi yorumunu katarak özel bir dijital gözlük geliştirdiğini biliyoruz. Ayrıca Sony’nin, Oculus Rift’e rakip olarak, PlayStation ile çalışacak sanal oyun gözlüğü Morpheus üzerinde çalıştığını bilmeyen kalmadı.

Ama Sonu sürpriz yaparak, Google Glass’a rakip olacak bir arttırılmş gerçeklik gözlüğünü satışa çıkarmaya hazır olduğunu duyurdu. Sony’nin dijital gözlüğü SED-E1 SmartEyeglass Mart ayında, geliştirici sürümüyle piyasaya çıkacak. Geliştirici sürümü demek, son kullanıcıları değil uygulama geliştiren profesyonelleri hedefleyen sürüm anlamına geliyor. Böylece gözlük, son sürümüyle piyasaya çıktığında onun için hazırda bekleyen sayısız uygulama bulunacak. Google Glass’ın bir türlü bitmeyen ‘geliştirici sürümü’ sürecini hatırlayacak olursak, Sony’nin gözlüğünün yıllarca son haline gelmesini bekleyebiliriz. Ama Sony, Google deneyiminden ders alarak işi daha sıkı da tutabilir, şimdiden bilmemiz mümkün değil.
10 Mart’ta piyasaya çıkacak olan gözlük öncelikle ABD, Japonya ve Almanya’da sonra da diğer Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. Gözlük hakkındaki acı gerçekse şu ki, her tarza hitap etmediği gerçeği. Kalın çerçeveleri ve insan yüzüne göre çok geniş yapısıyla, şimdiden kullanıcıları korkutan gözlüğün yetenekleri ise Google Glass ile çok benzer. İnternette sörf ve sosyal medyada paylaşımlar yapmaya yardımcı olan gözlük, fotoğraf ve video çekebiliyor, sesli komutla kontrol edilebiliyor.
3 MP kamerası olan cihaz Android 4.4 sistemli telefonlara bağlanabiliyor. Şimdilik 150 dakikalık şarj dayanma süresi olan gözlüğün son sürümünde daha uzun süre dayanması bekleniyor ama çok umutlu olmamak lazım.
Cihaz 840 dolardan satışa çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu