DİĞER

Symantec, Mart ayı spam raporunu açıkladı

ImageSymantec tarafından Nisan ayında yayınlanan Aylık Spam Raporu’nun sonuçlarına göre, 2008 yılının Mart ayı spam aktiviteleri gözlendiğinde e-postalarda ortalama spam oranı % 81 dolaylarında belirtilmiş olup, tüm zamanların en yüksek spam yüzdesi olan % 88’lik oran da yine Mart ayı içinde tespit edilmiştir.

Mart ayına ilişkin dikkati çeken noktalar aşağıda yer alan başlıklarla özetlenebilir;

  • Mail Transferi Ajan Programları ( Mail Transfer Agent Programs – MTA):  Spammer lar MTA programlarının çokluğundan faydalanarak, e-postalara süzülebilmek amacıyla backscatter (geri serpme) pratiklerini kullanmalarının yanı sıra, dünya üzerinde yaygın yığın e-postalara sıçrayarak kullanıcıların mesaj kutularına girmeyi başarıyorlar.
  • EMEA Bölgesi’nde Spammer’lar, Gün Geçtikçe Sosyal Siteleri Hedef Alıyorlar: EMEA Bölgesi’nde tespit edilmiş spammer ların büyük çoğunluğu, sosyal ağ geliştirme siteleri aracılığı ile kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor – Bunlardan bir tanesi 2 milyondan daha fazla sayıda Symantec müşterisine ulaşmış bulunuyor.
  • Spammer’lar Virüs Dağıtıyorlar, Vergi Gününe İlişkin İadeler Değil: Tarih 15 Mart’ı gösterdiğinde Symantec, zararlı spam mesajlarının TurboTax gibi popüler programlar ve IRS (Internal Revenue Services – Amerika Milli Gelir İdaresi) gibi itibarlı kurumların ismi üzerinden yürütülen hilekarlıklarla kullanıcılara ulaşabildiğini saptadı.
  • Eklenti (attachment) Spam Yöntemleri Tekrar Kullanılmaya Başlanmasına Rağmen, Mart Ayı Sapm leri İçinde Yüksek Bir Yüzdeye Ulaşmadı: İlaç satışlarına  (farmasötikal) yönelik spam ler her türlü formata ve boyuta bürünebilen oldukça popüler araçlar iken, spammer lar, e-postalar beraberinde gelen ekler aracılığı ile gerçekleştirilen eski yöntemlere geri dönüş yaptılar – zip dosyaları bu yöntemlerden birine örnek gösterilebilir. Her ne kadar zip dosyaları, spam filtrelerinden kurtulmak konusunda başarılı olsalar da , Mart ayı içinde  gözlemlenen tüm spam saldırıları içinde zip dosyaları sadece %5 lik bir orana sahipti.
  • ‘419 Spammers’ 2010 Güney Afrika Dünya Kupasını Hedefliyor: Oldukça zararlı ve tehlikesi birçoklarınca bilinen 419 Nigerian Spam Scam kullanıcıları, 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’nın kitlelere sunumu sırasında 2 milyon dolar kazandıkları yönünde bir bilgilendirmeye tabi tutuluyor. Bu bilgilendirme sonrasında saldırganların kullanıcılardan bekledikleri, vaat edilen bu paraya erişme ümidiyle kendilerine ait kişisel bilgileri girmeleri.
  • Yeni Hedef, Telefon Seksi: Son iki aydır Çinli spammer lar “seks satışlarınailişkin popülerliğin farkına vardılar ve doğrudan telefon seksini pazarlayan yöntemlerden faydalanma yoluna gittiler

    En ucuz antivirüs yazılımları

Başa dön tuşu