Symantec’ten şaşırtıcı akıllı telefon testi!

Antivirüs programlarıyla tanınan Symantec firması ilginç bir uygulama gerçekleştirip insanların ne derece dürüst olduğunu anlamak istedi. Beş ayrı büyük şehirde (New York, Washington D.C., Los Angeles, San Francisco, Ottawa), alışveriş merkezi ve otobüs durağı gibi işlek noktalara toplam 50 akıllı telefon bırakıldı. Bu telefonlarda özel takip uygulamaları yüklüydü.

50 telefondan kaçı iade edildi dersiniz? Sonuçlar pek iyi değil. 50 cihazdan 48 tanesini bulan kişi kullanmaya başladı ve cihazdaki verileri kurcaladı. Aslında belki de bulan kişi iade edeceği bir adres ya da telefon arıyor olabilirdi. 25 kişi telefonu iade etmek için harekete geçti. 40 kişi, cihazlara yerleştirilen “çalışanların maaşları” adlı yem dosyayı açmayı eksik etmedi. 25 kişi cihazdaki şirket ağına erişim kısayoluna tıkladı.

30 kişi sosyal ağ ve e-posta programlarını çalıştırıp ne var ne yok göz attı. Normal kişiler böyle yapıyorsa hacker’lar neler yapar tahmin etmeye çalışın. Symantec blog’undaki bilgilere göre mobil cihazlardaki bilgi ve programlar koruma altına alınmazsa büyük risk içerebilir. Bu nedenle telefon kaybolmadan ya da çalınmadan önce gerekli önlemleri almak şart. Şifreleme yapmak, özel güvenlik ve takip programı kurmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı