Tayvan'ın ilk Universal WiMAX şebekesi Alcatel-Lucent'tan

ImageSektör tarafından yönetilen ve kar amacı gütmeyen, 430'dan fazla şirket üyesiyle WiMAX ürünlerinin işleyebilirliğini teşvik etmek ve belgelemek için çalışan WiMAX Forum Yönetim Kurulu, Alcatel-Lucent'ten Philippe Goossens'i üyesi ilan etti. WiMAX Forum'un güçlü bir destekleyicisi olan Alcatel-Lucent'in yönetim kurulundaki varlığı, hızla büyüyen WiMAX pazarına olan taahhüdü, katkısı ve WiMAX teknolojilerinin teknik alanındaki liderliğinin onaylandığına işaret ediyor. Dünyanın pek çok ülkesinde WİMAX projeleri geliştiren Alcatel-Lucent son olarak Taiwan'ın en büyük telekomünikasyon sağlayıcısı Chunghwa Telecom tarafından, Taiwan'ın ilk Universal WiMAX şebekesini kurmak için seçilen isim oldu.

Dünyada 40'dan fazla operatör, Alcatel Lucent'ın WiMAX teçhizatını kullanıyor. Fransa, ABD ve Taiwan gibi Birlikte Çalışabilirlik Testleri'nin (IOT) yapıldığı merkezlerde gösterildiği gibi çeşitlilik arayan ve abonelerine en uygun terminal seçimini sunan operatörler, Alcatel-Lucent'in açık standartları ve sistemlerinin birbiri ile çalışmasını sağlayan güçlü desteğinden faydalanıyor.

Alcatel-Lucent'in WiMAX faaliyetlerinden sorumlu Stratejik İşbirliği Direktörü Philippe Goossens görüşlerini şöyle belirtti: "Bugün yapılan duyuru geleceğe doğru önemli bir adım ve ayrıca dünyada WiMAX'a geçişi hızlandıracak IEEE 802.16e-2005 açık standardını destekleme taahhüdümüzün altını çiziyor. WiMAX Forum'un bir parçası olarak Alcatel-Lucent, kablosuz geniş bant çözümlerinin birlikte çalışabilirliğini garanti etmek ve telekom operatörlerine, müşterilerine yenilikçi ve farklılaştırılmış servisler sunmalarını sağlamak için çalışıyor."

Alcatel-Lucent'ın bu alandaki liderliği ve Philippe Goossens'in WiMAX Forum Yönetim Kurulu'na seçilmesi tüm dünyada kablosuz şebeke pazarındaki liderlerin, her zaman ve her yerde WiMAX'in geniş bant Internet servislerinin sunumunda güçlü bir opsiyon olduğunu teyid ediyor. Bu gelişmelerin ışığında, gelecekte uzaktan tıbbi servisler ve ilçe halkının kullanımına açık olacak e-öğrenim gibi uygulamaları geliştirmek ve uygulamaya almak isteyen Chunghwa Telecom ve Taoyuan ilçesi idaresi, dünyada 40'dan fazla operatörün WiMAX teçhizatını kullanıdığı Alcatel-Lucent ile çalışma kararı aldı.

Taiwan'da sözkonusu WiMAX şebekesinin kurulumunun, yerel idareleri ve özel sektörü biraraya getirerek, tüm adada kablosuz geniş bant servislerinin verilmesi için gerekli altyapının yaratılmasını amaçlayan Mobil Taiwan (M-Taiwan) projesinin hayata geçmesi için önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Alcatel-Lucent, Taiwan'da kurulumu yapılacak Universal WiMAX şebekesine hızlı dönüşümü sağlamak için yerel üreticiler ile yakın işbirliği kurarak, müşteri tarafındaki iletişim donanımını (CPE) geliştirmede yardımcı olacak. Bu kapsamda, Taiwan'ın CPE sanayisini tüm dünyaya gösterebilmesi, ürünleri ve hizmetleri ile rekabetçi olmasını güçlendirmek için WiMAX birlikte çalışabilirlik test merkezi (ITO) kuracak.

Chunghwa Telecom'un Universal WiMAX şebekesi, sabit, gezici ve mobil kullanım için standart olan IEEE 802.16e-2005 (Rev-e olarak da adlandırılan) standarda bağlı kalacak. Alcatel-Lucent sözleşme şartları kapsamında, uçtan uca WiMAX çözümünü, kapasite ve kapsama alanını artırmaya destek veren "2×2 multiple input/multiple output (MIMO)" teknolojisini temin edecek. Ayrıca Chunghwa Telecom'un çoklu üretici şebeke entegrasyonunu, mühendislik çalışmalarını ve kurulum desteğini sağlayacak.

Alcatel-Lucent'ın kuracağı yeni kablosuz geniş bant şebekesi, Chunghwa Telecom abonelerine, en yoğun nüfusa sahip yerleşim bölgesi Taoyuan ilçesinin ticaret merkezi alanlarında dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarları, modemleri veya kablosuz cep bilgisayarları üzerinden yüksek hızda Internet, video streaming ve IP üzerinden ses (VoIP) gibi uygulamalara erişim olanağı sağlayacak.

Alcatel-Lucent'in Asya Pasifik bölgesinden sorumlu Başkanı Frederic Rose, "Alcatel-Lucent, Universal WiMAX teknolojisinin lider savunucusu ve erkenden geliştirilmesine kendisini adamış bir kuruluş. Uzun süreden beri yaptığımız çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz deneyimler sağlam, ölçülebilir bir çözüm ve  gelecek uygulamalara geçiş yollarını geliştirmemizi sağladı.  Chunghwa Telecom gibi müşteriler çözümlerimize güveniyor ve kullanıcılarının hızlı kablosuz uygulamaları erişimini sağlamak için bizimle çalışıyorlar." dedi.

Alcatel-Lucent Satış Müdürü Cumhur Menteş gelişmeler ile ilgili olarak şöyle diyor: "WIMAX   lisanslarının   Türkiye'de   2008   yılının   başlarında  verilmesi beklenmektedir.  Uçtan  uca  WIMAX  çözümlerinde  dünyada öncü konumda olan Alcatel-Lucent, 70  den  fazla  operatörde  saha  denemelerini  başarı  ile
tamamlamış  ve  10  dan  fazla  operatör ile sözleşme imzalayarak pazardaki lider  konumunu  sürdürmektedir. Global deneyimlerini Türkiye'de uygulamayı hedefleyen   Alcatel-Lucent-Türkiye, konu  ile  ilgili  tüm  hazırlıklarını tamamlayarak,   gerekli   teknolojik   bilgi  birikimini  lokal  kaynaklara aktarılması sürecini de tamamlamıştır."

Başa dön tuşu