DİĞER

The Witcher 2’yi kaçak kullananlar takip ediliyor

The Witcher 2 adlı oyunu geliştiren CD Projekt RED (CDP Red) adlı stüdyonun kaçak kullanıcılara izin verme niyeti yok! Açıklamaya göre oyunun yeni sürümünde özel bir firma tarafından geliştirilmiş kaçak önleme takip sistemi yer alıyor. Nasıl bir sistem olduğu bilinmiyor ama oyunu satın almadan internetten indirip çalıştıranların listesi tutulabiliyor.

Şüpheli oyuncuların IP adresleri firma tarafından toplanmakta. Daha önceki çalışmalardan görüldüğü üzere IP adresi her zaman için belirli bir kullanıcıyı temsil etmiyor ve servis sağlayıcıların havuzundan rastgele IP dağıtımı yapılabiliyor. Diğer yandan IP adresi sabit olsa bile sadece üyelik yapan kişi kuşkulu durumuna düşüyor çünkü aynı ağa bağlı birden çok bilgisayar olabileceği gibi aynı bilgisayarı birden çok kişi kullanıyor da olabilir.

Polonya merkezli bu firma daha önceden kaçak kullanımla ilgili olarak Almanya’daki çok sayıda kullanıcıya uyarı bildirisi göndermişti. Muhtemelen internet servis sağlayıcılara ulaşıp IP adreslerine ait adresleri elde etmiş olmalılar. CDP Red Başkanı Michael Nowakowski açıklamasına göre sadece ispatlanabileceği %100 kesin olan kaçak kullanıcılar için takip başlatılıyor. Bu durumda ilginç bir olasılık var. Belki de sadece ortama korku salıp oyunun kaçak kullanımını azaltmak istiyorlar.

Diğer yandan %100 emin olmalarını sağlamak için sisteme malware kuruyor ve klavyeyle girilen bilgileri takip ediyor olabilirler. Bunun anlamı Facebook, e-posta, online banka, ağ trafiği bilgilerini gizlice almak ve kullanarak doğruluk kontrolü yapıp kimliği ele geçirmek. Eğer bu şekilde doğrulama yapılıyorsa o zaman firmanın yaptığı işlem yasadışı oluyor…

Başa dön tuşu