Trend Micro ve Interpol siber suça karşı güçlerini birleştirdi

Güvenlik yazılımları ve çözümlerinin dünya lideri Trend Micro, siber suça karşı geliştirilen programlara destek vermek üzere INTERPOL ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

HiRes_MG_0984_trendmicro

Günümüz siber tehditleri çok daha hedefli ve karmaşık bir hale geliyor. Dünya çapındaki suçluların aralarında oluşturdukları ağların artmasıyla sadece birkaç dakika içerisinde saldırganlar koordine olarak kapsamlı saldırılar düzenleyebiliyorlar.

Karmaşıklaşan siber tehditler, siber suç araştırmalarının da geleneksel suçlara göre çok daha zorlu ve farklı olmasına sebep oluyor. Yüksek seviyede teknik deneyim ve geniş ölçekli bakış açısına sahip her yönden sorgulayıcı araştırmalara ihtiyaç duyuluyor. Bu doğrultuda kanun koyucular ve kolluk kuvvetleri de dijital güvenliğin sağlanması ve tehditlere karşı etkin şekilde mücadele verilmesi için teknik deneyimlerini, araçlarını ve altyapılarını geliştiriyor.

Küresel işbirliğini artırabilmek için INTERPOL, 2014 yılında açılmak üzere Singapur’da INTERPOL Global Complex for Innovation (IGCI) adı altında bir merkez kuruyor. Dünya çapında siber suçla mücadele eden kolluk kuvvetlerinin kaynak ve tecrübelerinin aktarılacağı merkezde özel sektörden internet güvenliği uzmanları da yer alacak.

Trend Micro dünya çapında eğitimler verecek
Siber tehditlere karşı önemli bir tecrübeye sahip olan Trend Micro, INTERPOL’ü destekliyor. Trend Micro CEO’su Eva Chen, 21 Haziran’da Fransa’nın Lyon kentinde gerçekleştirilen toplantıda INTERPOL Genel Sekreteri Ronald K. Noble ile buluşarak önemli işbirliğinin detaylarını konuştu. Buna göre Trend Micro, farklı ülkelerin katılımıyla INTERPOL, hükümet ve/veya polis organizasyonlarına, hatta basit altyapılar yöneten büyük şirketlere siber güvenlik eğitimleri verecek. Eğitimlerde ulusal ve uluslararası düzeyde artan dijital suçla ilgili örnekler ve deneyimler paylaşılacak. Eğitimlerde genel amaçlar ve konuların temel alındığı profesyonel sertifikalandırmanın yanı sıra uzaktan, sınıflarda ve tatbik odaları kullanılacak.

INTERPOL ile işbirliği Trend Micro’nun “Dijital Bilginin Dolaşımı için Dünya Güvenliği” şeklindeki şirket vizyonunu hayata geçirmesi için büyük önem taşıyor.

Interpol ile işbirliği konusunda görüşlerini açıklayan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, Interpol ile yapılan işbirliğinin her iki taraf açısından önemini vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Trend Micro bu anlaşmada kullanılan teknik bilgisini diğer coğrafyalarda kullanmak adına anlaşmayla eş zamanlı olarak ‘Threat Intellegence Service’leri kategorize ederek kullanıma açmıştır. Türkiye’de de bu konudaki çalışmalarımızı uzun zaman öncesinde gerek devletin çeşitli kurumlarıyla gerekse emniyet güçleri ile başlatmıştık. Hatta bazı özel şirketlerin hedefli saldırılardan korunması için de hizmetlerimizi sunduk. Firmamızın en önemli avantaji 25 yıllık güvenlik tecrübesi, güvenilir ürün yelpazesi ve daha da önemlisi gündelik atakları birebir takip eden teknik ekibidir. Atakların her an değiştiği günümüzde Trend Micro ekibi devletlere ve kurumlara özgün altyapıyı, danışmanlık servisleri ile zenginleştirmektedir. En son bu hafta salı günü Güney Kore’ye yapılan saldırılardan dolayı güvenlik seviyesi 1 ‘den 3’e çıkarılmıştır. Ama Trend Micro tarafından kurulan altyapı sayesinde tüm saldırılar başarıyla önlenmiş ve saldırganlar başarısız olmuşlardır. Burada özellikle Deep Discovery ürünümüz önemli bir rol almıştır. Türkiye’de de bu örnekler artacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı