TTNET’le internet şimdi daha “sınırlı”

İnternet servis sağlayıcı TTNET, 1 Ocak 2011’den itibaren geçerli olacak ADSL ve VDSL2 tarifelerini sessiz sedasız açıkladı. Yeni tarifelere göre sınırsız erişim sağlayan tarifelerin birçoğu aboneliğe kapatılırken, mevcut abonelere de zam yapılıyor.

İnternete artık karneyle mi girilecek?

Savaş ve yokluk dönemlerinde kişilerin belli hizmetlerden yararlanması için “karne” verilir, bu karnelerle kısıtlı miktarda ekmek, şeker gibi ürünler alınabilirdi. Denebilir ki, TTNET’in yeni tarifeleri de, kullanıcıları TTNET’in “uygun gördüğü” ölçüde internet kullanmaya zorlayacak. TTNET’in belirlediği kotayı aşanlar “düşük hız” ile cezalandırılacak.

Bu tarifelerin benzerleri uzun süredir yürürlükteydi ama eleştiri toplamıyordu, çünkü “sınırsız internet” kullanmak isteyenler için de farklı tarife seçenekleri mevcuttu ve kullanıcı, kendi ihtiyaçlarına uygun paketi seçebiliyordu. 2011 itibarıyla 1 Mbps, 2 Mbps ve 4 Mbps sabit hızlardaki kotasız tarifeler yeni aboneliğe ve paket değişikliğine kapanıyor. Bu paketlerdeki aboneliği devam edenlere ise %10’a yakın zam yapılıyor.

Genelde yüksek hıza ve kotasız internet erişimine ihtiyaç duyan kurumların kullandığı VDSL2 paketlerinde dahi “limitsiz internet” uygulaması sona eriyor. Ayrıca bu paketlere de zam yapılıyor.

Limitli kullanıma teşvik

Yeni düzenlemeye göre NET6 paketinin fiyatı 39 TL’den 32 TL’ye indiriliyor. NET4, NET6 ve NETLİMİTSİZ paketlerinin “adil kullanım hakkı” 15 GB’den 25 GB’ye yükseltiliyor. Adil kullanım kotasının aşılması halinde düşürülen hız ise 512 Kbps’den 1 Mbps’ye yükseltiliyor.

Aynı zamanda, adil kullanım hakkı en fazla 100 GB olmak üzere bazı yeni paketler de geliyor. Görünen o ki TTNET, internetini özgürce ve sınırsız kullanmak isteyen kullanıcıların işini zorlaştırmakta kararlı. Mevcut “kota”lar TTNET abonelerinin çoğunluğuna yeterli gelse de, internette multimedya içeriğin hızla arttığı günümüzde bu tarifelerin “çağa uygun” olduğunu söylemek mümkün değil.

Portföye yeni eklenen ADSL ve ADSL2+ bağlantı çeşitleri ve fiyatları:

  • Aylık 33 TL’ye: 16 Mbps’ye kadar 5 GB kotalı (10,91 GB adil kullanım noktası) ADSL2+
  • Aylık 59 TL’ye: 16 Mbps’ye kadar Limitsiz (50 GB adil kullanım noktası) ADSL2+
  • Aylık 89 TL’ye: 8 Mbps’ye kadar NETLİMİTSİZ Plus (100 GB adil kullanım noktası) ADSL

Diğer taraftan, günümüzde değişen kullanım alışkanlıklarına paralel olarak düzenlenen internet paket portföyü kapsamında yüksek hıza sahip VDSL2 paketleri de çeşitlendiriliyor.

Portföye yeni eklenen VDSL2 bağlantı çeşitleri ve fiyatları:

  • Aylık 43TL’ye: 32 Mbps’ye kadar 10 GB kotalı (15,91 GB adil kullanım noktası)
  • Aylık 69TL’ye: 50 Mbps’ye kadar 15 GB kotalı (22,39 GB adil kullanım noktası)
  • Aylık 99TL’ye: 100 Mbps’ye kadar 20 GB kotalı (30,56 adil kullanım noktası)
  • Aylık 79TL’ye: 32 Mbps’ye kadar Limitsiz (50 GB adil kullanım noktası)
  • Aylık 109TL’ye: 50 Mbps’ye kadar Limitsiz (100 GB adil kullanım noktası)
  • Aylık 149TL’ye: 100 Mbps’ye kadar Limitsiz (100 GB adil kullanım noktası)

Mevcut paketlerde yapılan düzenlemeleri buradan görebilirsiniz.

Başa dön tuşu