Turkcell, deprem tatbikatında başarılı

Turkcell, olası İstanbul depremine hazırlıklı olmak için tam gün süren kapsamlı bir tatbikat düzenledi. Turkcell Grup bünyesinde 1718 çalışanın dahil olduğu tatbikat ile, 7.7 büyüklüğünde bir deprem senaryosunda çalışan tahliyesi, şebeke sürekliliği ve müşteriye verilen kritik hizmetler test edildi. 

Turkcell, olası bir İstanbul depremine karşı bugünden hazırlıklı olmak üzere İstanbul Deprem Tatbikatı’nı hayata geçirdi. Tatbikata Turkcell, Turkcell Global Bilgi, Turkcell Superonline bünyesinde 1718 çalışan aktif olarak katıldı. Çalışan tahliyesi ve müşteriye verilen kritik hizmetler gibi süreçleri test eden Turkcell, bu kapsamlı tatbikattan başarıyla çıktı.

Tatbikat nasıl yapıldı?

 9 aylık bir ön çalışma sonrasında hayata geçirilen İstanbul Deprem Tatbikatı için ulusal ve uluslararası kuruluşların deprem senaryolarından faydalanıldı. Bu çerçevede, merkez üssü Marmara Denizi olan 7.7 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu kurgulandı ve 15 farklı acil durum uygulaması tek bir tatbikatta ilk kez bir araya getirildi. Tam gün süren tatbikatla, deprem konusunda farkındalık ve bilinç seviyesini yüksekte tutmak, kurum içerisindeki afet ve acil durum kültürünü yaşatmak hedeflendi.

81 ilde 112 Acil Desteği

Afet ve acil durumlarda iletişim ihtiyacı konusuna özel önem veren Turkcell, geçtiğimiz aylarda önemli bir adım atmıştı. Turkcell, Van depreminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen 81 ilde 112 Komuta Kontrol Merkezi entegrasyonu projesi için gerekli altyapıyı tamamlayıp kullanıma sundu. Turkcell, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) konuyla ilgili talebinin ardından acil çağrılarda kişilerin konum verilerinin erişilir hale getirilmesi kapsamında 81 ilde entegrasyon sistemini tasarladı ve kısa sürede devreye soktu.

Turkcell’in kurduğu sistemin 81 ilde kullanılabilir olması sayesinde 112 Acil sağlık hizmetlerinde hayatî önem taşıyan bir adım atılmış oldu. Bundan böyle sağlık ekipleri, yardım bekleyen vatandaştan adres tarifi almayacak. Cep telefonundan 112 Acil’i arayan kişinin koordinatları bir veri tabanına kaydedilecek ve ilgili birimler tarafından konum tespiti yapılarak en yakındaki ambulans o noktaya yönlendirilecek. Sistem, diğer operatörlerin çekmediği bölgelerde o operatörlerin abonelerinin, SIM kartı olmayan kullanıcıların ve Turkcell şebekesinde “roaming” yapan yabancı operatör abonelerinin de acil aramalarını kapsıyor. Tüm 112 Acil aramalarında kullanıcı ayrımı yapılmadan konum belirleme hizmeti veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu