Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri belirlendi

ImageTürkiye'nin teknoloji sektöründe son 5 yıl içinde en hızlı büyüyen şirketleri belli oldu. Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2007 programının sonuçları dün Rahmi M. Koç Müzesi'nde Türk Telekom'un sponsorluğunda düzenlenen Ödül Töreni ile açıklandı. Listenin ilk sırasında, son beş yılda %3432 büyüme gerçekleştiren Parkyeri A.Ş. yer aldı. E – ticaret ve mobil çözümler sunan Parkyeri'nin ardından, alternatif telekom operatörü Borusan Telekom %1559'luk büyüme ile ikinci sıraya yerleşti. Üçüncülüğü ise entegre bilgisayar – telefon uygulamaları gerçekleştiren Defne Bilgi İşlem Ürünleri %1419 büyüme oranı ile aldı.

Ödül törenine, aday şirketlerin ve Deloitte Türkiye'nin ortak ve yöneticileri, iş dünyasının ve teknoloji sektörünün önde gelen isimleri ve basın mensupları katıldılar. Ödül töreninde Deloitte Global TMT Ürün İnovasyon Direktörü Edward K. Moran, Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve The Carlyle Group Genel Müdürü Can Deldağ da birer konuşma yaptılar.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 programının sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan Deloitte Türkiye Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Pazarlama Ortağı M. Sait Gözüm şunları söyledi:

Deloitte'un küresel düzeyde 1995'ten beri düzenlediği Deloitte Teknoloji Fast50 programının ülkemizde iki yıl içinde geldiği nokta ve gördüğü büyük ilgi bizi son derece sevindiriyor. Bu programla ülkemiz teknoloji sektörünün başarılarını ve dinamizmini hem Türk kamuoyuna hem de dünyaya tanıtma olanağı buluyoruz. Böylece bu sektörün büyümesine olumlu bir katkı yapmış oluyoruz. Deloitte Teknoloji Fast50 programına geçen yıl giren şirketlerin elde ettiği başarılar bu katkının boyutlarını ortaya koyuyor. Bu şirketlerden 21'i geçen yıl EMEA bölgesi Teknoloji Fast500 listesine girme başarısı gösterdi. Bunların bazıları birleşmeler ve yeni yatırımlarla küresel oyuncu olmak yönünde önemli adımlar attılar. Deloitte Türkiye olarak teknoloji sektöründeki küresel bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı şirketlerimizin hizmetine sunarak katkımızı daha da artırmak bize mutluluk veriyor. Teknoloji ve diğer sektörlerdeki faaliyetleriyle Türk ekonomisini daha ileriye götüren şirketlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Deloitte'un Küresel Uzmanından Özel Katılım

Rahmi M. Koç Müzesi'ndeki ödül törenine Deloitte Amerika ofisinden katılarak konuk olan Deloitte Global TMT Ürün İnovasyon Direktörü ve nanoteknoloji uzmanı Edward K. Moran "Teknoloji ve Geleceğe Dair Trendler" üzerine bir konuşma yaptı.

Teknolojinin tüm dünyada en dinamik ve en hızlı gelişen sektör olduğunu vurgulayan Moran, şöyle devam etti:

Küresel düzeyde baktığımızda teknoloji sektöründe büyük değerler yaratıldığını ve bu sektörün adeta dünya ekonomisinin lokomotifi olduğunu görüyoruz. Türkiye gibi yükselen ekonomilerin de er veya geç bu sektörde küresel varlık göstermeleri gerekiyor. Bu ülkede iki yıldır yapılan Teknoloji Fast50 programının gördüğü ilgi ve katılan firmaların ortaya koyduğu başarı düzeyi Türkiye'nin bu açıdan doğru yönde ilerlediğini gösteriyor.

Edward K. Moran aynı zamanda Amerikan Ulusal Araştırma Konseyine Rapor hazırlayan Ulusal Nanoteknoloji İnisiyatifini Değerlendirme Komitesi'nin de bir üyesi olarak nanoteknolojinin geleceği üzerine öngörü ve çalışmalarda bulunuyor.

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı ve TMT Endüstri Lideri Barış Öney ise bu yılki Teknoloji Fast50 programının sonuçlarını değerlendirirken şunları söyledi:

"Deloitte'ta Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon olarak ayrı bir bölüm halinde değerlendirdiğimiz TMT sektörü, ülkemizde de her gün biraz daha güçleniyor. Türkiye ekonomisi hızla büyür ve küresel bir ilgi odağı haline gelirken, Türk şirketlerinin daha verimli, ileri ve uzmanlaşmış alanlarda elde ettiği başarılar bu büyümeye ivme kazandırıyor. Şirketlerimizin ve kamu kuruluşlarımızın TMT alanlarında geliştirecekleri stratejiler, bu açıdan önümüzdeki dönemde son derece belirleyici olacaktır. Deloitte Türkiye olarak, Teknoloji Fast50 programıyla bu yöndeki gelişmelerin hızlanmasına katkıda bulunuyoruz. TMT uzmanlığımızla şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da şirketlerimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz."

İlk Üç Şirket

Bu yıl birinci olan Parkyeri, yüksek teknoloji ile tüm platformlarda, İnternet'te ve mobil araçlarda e-ticaret ve mobil uygulamalar sunuyor. Satış ve tanıtım ağırlıklı bu uygulamalar kurumlara göre özelleştirilebiliyor. Parkyeri'nin GSM telefonlarından televizyon izlemeyi sağlayan CepTV ve e-ticaret için teknik ve operasyonel altyapı kuran "Sıcak Pazar" gibi uygulamaları bulunuyor.

İkinci olan Borusan Telekom, Türkiye'nin A tipi lisansa sahip ilk alternatif telekom operatörü olarak kurumsal ve bireysel ses hizmetleri veriyor. Borusan Telekom kurumsal İnternet hizmetlerinde de önde gelen bir şirket. Kurumsal çözümleri arasında Ses, Global Data Servisleri, Kurumsal Sanal Ağ (VPN) ve Data Center hizmetleri de bulunan Borusan Telekom, ayrıca VoIP teknolojisini kullanarak ses ve veriyi aynı ağda birleştirebiliyor.

Bu yıl programda üçüncü olan Defne Bilgi İşlem Ürünleri ise, sabit ve mobil telekom operatörleri ile katma değerli servis operatörleri için IVR, Çağrı Merkezi ve SMS çözümleri geliştiriyor. Ayrıca kurumsal seviyede bilişim altyapılarıyla yapılan entegrasyonlar sayesinde, iş süreçleri için kurumsal hafıza oluşturuyor.

En hızlı teknoloji şirketlerinin profili

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 Programı'na katılan şirketlerin oluşturduğu grubun özellikleri, aynı zamanda hızlı büyüyen Türk teknoloji şirketlerinin bir profilini de veriyor. Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 programı, en hızlı büyüyen 50'yi seçerken aynı zamanda Türkiye'de teknoloji şirketlerinin profilini de ortaya çıkartıyor.

En hızlı teknoloji şirketlerinin %79'u İstanbul'da faaliyet gösteriyor. Ankara %17 ve İzmir ile Kocaeli de %2'şer pay ile İstanbul'u takip ediyorlar.

Deloitte Teknoloji Fast50 listesinde sektörel olarak bilişimin ağırlığı hissediliyor. Sıralamaya giren teknoloji kuruluşları arasında bilişim şirketlerinin oranı %71'e ulaşıyor. Bunların %46'sı yazılımda, %17'si bilgisayar ve donanımda, %8'i ise İnternet hizmetleri alanında faaliyet gösteriyorlar.

Ayrıca firmaların Ar-Ge bütçeleri de birbirlerine son derece yakın. Teknoloji Fast 50 programına girmeye hak kazananlardan %53'ünün son 5 yıldaki Ar-Ge yatırımları 100 bin – 500 bin Euro arasında yer alıyor.

Listeye giren şirketlerin cirolarına göre dağılımı ise şöyle oldu:

  • 2 Milyon Euro ve daha az: %17
  • 2 ile 5 milyon Euro: %30
  • 5 ila 10 milyon Euro arası: %15
  • 10 ile 30 Milyon Euro arası: %23 
  • 30 Milyon Euro ve üzeri: %15.

Deloitte'un 1995 yılından beri dünyanın 37 ayrı bölgesinde 3 ayrı program halinde oluşturduğu Teknoloji Fast50 listeleri şirketlerin son 5 yıldaki net gelirlerindeki büyümeye göre belirleniyor.

Başa dön tuşu