Twitter’ın kurucuları dijital yayıncılığı yeniden şekillendiriyor

Twitter kurucularından Ev Williams ve Biz Stone, dijital yayıncılığı Medium adlı son yatırımları ile yeniden şekillendirmeyi planlıyorlar. İkili ayrıca Blogger üzerinde yeni platformlarını duyurmak için de büyük bir çaba harcadı.

Medium’u anlatan bir gönderide Williams, “Biz, yayıncılığı evrimsel bir sıçrayış yapma planıyla yeniden tasarlıyoruz. Esin kaynaklarımızdan en önemlileri ise 13 yıllık deneyimlerimiz ve dünyanın bugünkü ihtiyaçları.”

Genel hatlarıyla Medium, geleneksel blog servislerinin ve kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin desteklediği sosyal sistemlerin kesişim kümesinde gibi duruyor. Kullanıcılar okuyabiliyor, geridönüt verebiliyor ya da kendi içeriklerin oluşturabiliyor.

Tüm gönderiler, koleksiyonlara ayrılıyor ve bu koleksiyonlar aynı şablonları / temaları paylaşıyor. Bir gönderiye olumlu geridönüt veren okuyucular, o gönderinin diğer okuyucular tarafından görülme şansını da arttırıyor.

Bütün Twitter kullanıcıları Medium üzerinde okuyup, geridönüt verebiliyor. Ve geliştirici takım birçok koleksiyonu özenle hazırlamış durumda.

Medium’daki gönderilere erişim yavaş yavaş genişliyor, meraklı kullanıcılar ise servisi kullanmaya devam etmek için isimlerini bir listeye yazdırabilirler.

Geridönüt mekanizması, Dustin Curtis’in gizli blog ağı olan Svbtle için kullandığına çok benziyor. Medium gibi Svbtle’ın amacı da kullanıcıların okuma ve yazma gibi işlerin daha kolay ve sosyal bir şekilde yapabilmesiydi.

Williams ve Stone’un geçmişte yaptıklarına bakarak, Medium’un dijital yayıncılık endüstrisindeki herkesin bakması gereken bir girişim olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu