Vodafone geleceğin kitabını yazdırdı

Vodafone’un dünya çapında desteklediği Future Agenda programı ilk meyvesini verdi. Önümüzdeki on yılda insanlığı bekleyen ortak sorunlar için çözüm önerilerinin ele alındığı, “The Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” kitabının global lansmanı İstanbul’da yapıldı. İnovasyon ve büyüme alanında dünyanın sayılı uzmanlarından biri olarak kabul edilen Dr. Tim Jones’un koordinatörlüğünde geliştirilen ve bir buçuk yıllık bir tartışma sürecinin ürünü olan kitap, akademik araştırmalara da referans olabilecek bir kaynak olma özelliğini taşıyor.

Santral İstanbul Enerji Müzesi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü deneyimli gazeteci Ahu Özyurt’un üstlendiği lansman toplantısına, iş dünyasının önde gelen isimleri ile birlikte, çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Future Agenda Koordinatörü Dr. Tim Jones “Büyük ilerlemeler ve gelişmeler genellikle disiplinler arası işbirliği yapıldığı zaman ortaya çıkar. Biz de bunu dikkate alarak dünya çapında uzmanların görüşlerini inovasyon fırsatları yaratacak şekilde bir araya getirdik. Eğer bu şekilde bir disiplinler arası ortak çalışma yapılmasa, bu fırsatlar kaçabilirdi. Bu önemli programı İstanbul’da duyurmaktan ise özellikle mutluluk duyuyoruz. Avrupa ile Asya’nın kucaklaştığı bir ülke olarak Türkiye yeni fırsatların değerlendirilmesi anlamında mükemmel bir yer” dedi.

The Future Agenda Hakkında

Dünyanın önündeki en önemli sorunların başında hızla ve dengesiz biçimde artan dünya nüfusunun geldiği belirtilen kitapta, buna karşın insanlığın fiziki, iktisadi ve siyasi açıdan ciddi bir kaynak sıkıntısı içinde olduğu vurgulanıyor. Bu sorunlar bağlamında, evrensel veri erişimine ve paylaşımına imkan sağlayan küresel bağlantıların önemli bir umut kaynağı olduğunun altı çiziliyor. Dünyadaki iktisadi gücün ekseninin aşamalı olarak Batı’dan Doğu’ya doğru kaydığı da kitapta uzmanların üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. Bu dört genel öngörü dışında, 16 başlığın her birine dair temel öngörüler de mevcut: Sağlık alanında küresel salgınların ortaya çıkışı, enerji alanında güneş enerjisinin yükselişi veya ulaşım alanında Çin trenlerinin parlayan yıldızı gibi. Kitapta, söz konusu sorunların aşılmasında, küresel müdahaleler kadar, yerel çözüm önerilerinin ve tedbirlerin ön plana çıkacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu