Xerox, ‘sıfır çöp’ ile üretim yaptığını açıkladı

Xerox, iş hedefleri ile çevre ve toplumsal sorumluluklarını ortak bir anlayışla yönetiyor. Xerox, iş hedefleri, üretim süreçleri ve sosyal sorumluluklarını masaya yatırdığı 2010 yılı Küresel Vatandaşlık Raporu’nu yayınladı. Xerox’un 2006 yılından itibaren duyurmaya başladığı Küresel Vatandaşlık Raporu, kurumun vatandaşlık politikalarını, sosyal sorumluluklarını, çevre politikalarını ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını ortaya koyuyor.

Xerox’un 2010 yılı raporu, bundan önceki raporlarda olduğu gibi çalışma kurallarının, kurumsal uygulamaların, müşteriye yönelik yaklaşımların, sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ve çevre politikalarına yönelik yaptığı eylemlerin sonuçlarının yer aldığı bilgileri bir araya getirdi. Raporda ayrıca; yönetim uygulamaları, etik değerler, kültürel çeşitlilik, müşteri haklarını koruma, çalışan memnuniyeti gibi konulara da yer veriliyor.

Xerox’un 2010 Küresel Vatandaşlık Raporunda çevresel sürdürülebilirlik hedefleri ve iklim koruması konusundaki çalışmalarına da vurgu yapılıyor. Raporda öne çıkan çevresel çalışmalar şöyle sıralanıyor:

 – “Nötr karbon” hedefi ile Xerox’un sera gazı (GHG) emisyonları 2002-2009 yılları arasında yüzde 31 düştü. Bunun sonucunda enerji verimliliği ve enerji yönetimi uygulamaları iyileştirildi.

– New York Webster’deki EA toner fabrikası, “sıfır çöp yaratarak” çalışmayı başardı. Xerox, 2012 yılına kadar tesislerindeki geridönüştürülebilirlik/yeniden kullanılabilirlik oranlarını yüzde 97’ye çıkarmayı hedefliyor.

– Geçtiğimiz yıl içerisinde lansmanı yapılan yeni ürünlerin yüzde 92’si ENERGY STAR sertifikasına sahip. Bu sertifikaya sahip ürün sayısında 2008 yılına oranla yüzde 12 artış oldu.

 – Xerox “sıfır çöp” hedefine yönelik, global geri dönüşüm firması “Close The Loop” ile işbirliği yaptı. İşbirliği ile kullanıcılara, toner şişeleri, kartuşlar, eriticiler ve toner çöpleri gibi görüntüleme malzemelerinin atıklarını iade etmeleri için daha çok seçenek sunuldu. (Teknolog)

Başa dön tuşu