Yasaklar Tor’a ilgiyi artırdı

torlogoİnternet’in en çok kullanılan anonim iletişim ağı Tor’un popülaritesi Türkiye’de son hızla büyüyor. İnternet yasaklarıyla başa çıkmak için çeşitli yöntemleri deneyen Türkiyeli kullanıcıların Tor ağındaki sayısı son gelişmelerle beraber 10 bin kişi arttı.

Twitter yasağı ile Türkiye’deki kullanıcıların bilişim teknolojileri farkındalığında çarpıcı bir artış görülüyor. DNS ayarlarıyla haşir neşir olan son kullanıcılar VPN ve vekil (proxy) sunucularının ardından artık Tor’u da sıkça kullanıyor.

İnternet trafiğini şifreleyen ve dünya çapındaki binlerce Tor sunucusu arasında dolaştıran bu anonim ağ sayesinde kullanıcılar yasakları delmekle kalmıyor aynı zamanda mahremiyetini de kolay bir biçimde koruyabiliyor.

Tor’un kullanıcılar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmesinin diğer nedenlerinden biri de bu ağa erişimin engellenmesinin mümkün olmaması. Tabi İnternet’in fişi çekilmezse…

TorProject.org adresini ziyaret ederek Tor web tarayıcısını indirip hemen güvenli ve yasaksız internetin tadını çıkarabilir ve gene siteden indirilebilecek özel bir program aracılığıyla bu ağa siz de destek vererek erişim hızını artırmada katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı