Yeni nesil IPv6 geçişi için son hazırlıklar

İnternet kullanıcılarının sayısı artmaya devam ediyor. Sadece Çin’de 500 milyon internet kullanıcısı var! Dünya genelinde 4 milyar rakamı aşıldığı için IPv4 adresleme sistemi yetmez hale geldi ve bu yüzden yıl içinde IPv6 geçişi yapılması şart. Bunun için belirlenen tarihse altıncı ayın altısı yani 6 Haziran 2012 tarihi.

15 yıllık geçmişi olan IPv4’e veda edildiğinde bizler yani son kullanıcılar herhangi bir değişiklik hissetmeyecek. Büyük internet sitelerinin ve servis sağlayıcıların uyum sağlaması gerekiyor ve çoğu gerekli hazırlıkları yapmış durumda. Google’ın açıklamasına göre ne kadar çok site erkenden uyum sağlarsa o kadar iyi olacak. Destekleyen sitelerden başlıcaları Microsoft Bimg, Google, Facebook ve Yahoo!

D-Link ve Cisco gibi firmalar ürünlerini uygun biçimde güncelleyecekler. Dünya genelinde AT&T, KDDI, Time Warner Cable, Comcast, Free Telecom gibi büyük internet servis sağlayıcıları da hazır durumda ve bu tarihte geçiş yapacaklar. Sisteminizin IPv6 için hazır olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız http://ipv6test.google.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı