DİĞER

Zynga’nın kalbi San Francisco’da atacak

Dünyanın en büyük üç sosyal oyun şirketinden biri olan Zynga, San Francisco’daki yeni merkezinin açılışını uluslararası basın toplantısıyla yapıyor. Türkiye’den iki gazetecinin (bunlardan biri ben oluyorum.) davet edildiği açılış toplantısında şirketin mevcut ve yeni oyunları hakkında bilgi veriliyor.

Zynga CEO'su Mark Pincus'un bu mutlu gününde yanında olmak çok güzel.

Online oyunların geçmişi internet kadar eski. Son birkaç yıldır sosyal alarda çok büyük bir ivme kazanan oyun şirketleri, çok farklı bir eğlence anlayışı sunuyor. Facebook’ta milyonlarca kullanıcının büyük bir iştahla ilgi gösterdii oyunlara Türkler’in ilgisi şüphesiz büyük. Facebook kullanımında dünya dördüncüsü olan Türkiye, sosyal oyunların da hakkını veriyor. Dünyada Facebook kullanıcılarının % 50’si sosyal oyunlara vakit ayırırken, Türkiye’de bu ran %70’lerde.

Sosyal oyun pazarının global ölçekte boyutu 20 milyar doları yakaladı. Pazarın üç büyük oyun üreticisi Gamerforge, Bigpoint ve Zynga. Türkiye’nin onlar için önemli bir pazar olduğu aşikâr. Türkiye’de 35 milyon civarında internet kullanıcısı var ve yüzde 80’inin online oyunları tercih ettiği tahmin ediliyor. Sosyal oyunların payı da gün geçtikçe artıyor.

Şu anda Zynga’nın San Francisco’daki yeni genel merkezinde, dünyanın farklı yerlerinden gazetecilerle Zynga CEO’su Mark Pincus ve şirketin üst düzey yöneticilerini dinliyorum. 25.000 m2 alana sahip bu dev kampüsle ilgili heyecan verici bilgileri ve fotoğrafları paylaşmaya devam edeceğim.

 

 

Başa dön tuşu