2011’de bilinen virüs sayısı 50 milyonu geçecek

2011 yılı BT güvenliği açısından neler getiriyor? Kendimizi hazırlamamız gereken tehditler neler olacak? ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi (CTAC) uzmanları, 2011 tehdit eğilimlerini açıkladı. Buna göre Facebook, Twitter gibi sosyal platformların yanı sıra Google, Yahoo, Bing gibi popüler arama motorlarına yönelik sosyal mühendislik saldırıları artacak. Yine taşınabilir cihazlara yani internet bağlantılı akıllı telefonlara yönelik tehditlerde yoğunlaşma olacak. ESET uzmanlarına göre, Botnetler yani virüslü çok sayıda bilgisayarın uzaktan yönetilmesi tehditinin, 2011 yılında da büyümeye devam edeceğini öngörüyor. Öte yandan 2010 yılında “bilinen” bulaşıcı örnek sayısının 40 milyon olarak belirlendiğini aktaran ESET uzmanları, 2011 yılı içerisinde bu sayının “iyimser” bir tahminle 50 milyonu geçmesini bekliyor.

ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi takımı Facebook ve Google kullanıcılarının hali hazırda karşılaştıkları sosyal mühendislik saldırılarının artacağında ve hatta LinkedIn, Orkut ve Twitter gibi diğer sosyal ağ sitelerinin ve Bing, Yahoo gibi arama motorlarının da bu saldırılara maruz kalacağı konusunda hemfikir. Facebook özel bir tehlike barındırıyor: Facebook, sosyal medya gizliliği meselesinin müşterilerinin talebi olması gerekçesi ile neyin paylaşılıp neyin paylaşılmaması gerektiğini müşterilerinin sorumluluğuna bırakmaya devam eder ise hastalıktan çok belirtileri tedavi etmeye de devam eder.

Taşınabilir cihazların (akıllı telefonların) hedef alınması giderek artacak. Yüklenen uygulamaları ciddi şekilde kontrol eden markaların cihazları zararlı yazılım saldırılarına da daha az maruz kalacak. Yine de dolandırıcılık içeren sosyal mühendislik saldırıları devam edecek.

1 2Sonraki sayfa
Başa dön tuşu