DİĞER

Android Market yerini Google Play aldı

Android Market ortamında yer alan binlerce programa filmler, e-kitaplar ve müzikler de eklenmişti. Google’ın amacı bu sayede dijital içerikle e-market alanında üstün konuma gelmek. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan Google Play adlı yeni platform tanıtıldı. Platformun amacı program, müzik, video, e-kitap satışlarını bir online market altında toplamak.

Google’ın niyetini anlamak güç değil ama isim kısmı hiç olmamış. Google Play denince akla gelen oyunlar oluyor. Bu isim yerine Google Market ya da Google Bazaar gibi genel e-market yapısını anlatan bir isim kullanmaları uygun olmaz mıydı? Daha önceki müzik, e-kitap ve video içeriklerini Google Play adıyla ne tür bir uyum sağladığı merak konusu. Yeni siteye özel logo da hayli ilginç ve marketi anımsatmıyor. Alışveriş sepeti gibi bir sembol daha uygun olacaktı.

Google Play geliyor ve Android Market ortadan kalkıyor. Daha şimdiden tüm ilgili alt sitelerin adresleri değişti ve otomatik yönlenme başladı. Artık Google Music için music.google.com yazmak doğru olmuyor. Logo, adlar ve adresler değişti ama gerisi aynı şekilde sürüyor. Sadece bu değişimi kutlamak amacıyla çoğu oyun olan 25 programın fiyatı 0.49$ değerine indirildi. Ardından cihazlardaki Android Market uygulamasının yerini Google Play Store almaya başladı.

Başa dön tuşu