DİĞERTELEFON

Nokia Lumia 800 güncellemesi batarya ömrünü üçe katlıyor!

Nokia’nın Windows Phone işletim sistemli ilk cep telefonu olan Lumia 800 modeli beklendiği kadar ilgi görmedi ama yine de günümüzün en başarılı Windows Phone seçeneklerinden biri. Bu modelle ilgili şikayetlerden biri bataryanın kısa sürede tükeniyor olmasıydı. Konuyu analiz eden Nokia yazılım güncellemesi hazırladı ve dağıtıma sundu.

Yeni yazılım sürümüne 1600.2487.8107.12070 ROM adı verilmekte ve sadece Nokia Lumia 800 modeliyle uyumlu. Nokia iddiasına göre batarya ömrü üç katına kadar çıkabiliyor. Gerçekten de şaşırtıcı ve iddialı bir açıklama. Özellikle Nokia Lumia 800 sahiplerinin aklını başından alabilecek bir duyuru. Telefonun şarj aşamasında yaşanan bir sorundan ötürü bataryanın tam olarak dolamadığı ve bunun aşıldığı iddia ediliyor.

Aynı zamanda ekran parlaklığı daha iyi kontrol edilmeye başlanıyor. Bu gibi değişikliklerden sonra bekleme durumundaki deşarj akımı 70 mA gibi düşük bir değere indiriliyor. Sonuç olarak batarya kullanım süresi artıyor ama üç katına çıkar mı bilemiyorum. İlk aşamada Singapur gibi uzakdoğu ülkelerinde dağıtıma sunulan güncelleme kademeli olarak diğer ülkelere ulaşacak. Yapmanız gereken Zune Desktop istemci programıyla kontrol etmek.

Güncellemeden sonra 8 MP kameranın beyaz dengesinde iyileşme de gerçekleşiyor, ses kalitesini arttıran daha iyi bas düzeneği devreye giriyor.

Başa dön tuşu