Avatar’ın dakikasının maliyeti 1 milyon USD

3D şaheseri Avatar’ın yönetmeni James Cameron, bu hafta gerçekleşen Blu-Con 2010 etkinliğinde konuşarak Avatar’ın Blu-ray sürümünü tanıttı.

Cameron’ın en dikkat çekici sözleri ise “Basının Avatar’ın 3D yanını abartmasına şaşırıyorum. Bana göre 3D, Avatar’ın en önemsiz yanlarından biriydi. Ben 10 yıldır 3D yapıyorum ve Avatar’daki teknolojiyi 6 yıl önce icat ettim.” oldu. Cameron’a Avatar’ın öne çıkması gereken yanı bilgisayarla üretilen görsellermiş (CGI): “Avatar’daki surat yakalama teknolojisini, yani CGI’ı geliştirmek için iki yıl AR-GE çalışmaları yaptık. Benim için en önemli şey budur.”

Filmin Blu-ray sürümü, daha önce yayımlanmamış 16 dakikalık ek görüntü içerecek. Cameron’a göre bu 16 dakikanın her dakikasının prodüksiyon maliyeti 1 milyon dolarmış. Meğer Avatar’ın ikinci kez sinemalarda gösterime girme sebebi de bu maliyeti karşılamakmış.

Avatar’ın “Extended Blu-ray” sürümü yıl sonunda piyasada olacak. 3D Blu-ray sürümün üretimi de tamamlanmış ama ne zaman piyasaya sürüleceği şimdilik açıklanmıyor.

Başa dön tuşu