BelgeTurk e-belge yönetiminin temelini atıyor

ImageTeknoloji Holding'in son yatırımı BelgeTurk'ün ev sahipliğinde düzenlenen "Kağıttan Elektroniğe Belgede Evrim Dönemi: Güvenli e-Belge Yönetimi" konulu konferansta iş ve siyaset dünyasının önemli isimleri biraraya geldi.  

Avrupa'da yılda 243 milyar Euro tasarruf sağlayan e-Belge yönetiminin kurum ve ülkelere sağladığı faydaları değerlendirmek üzere, e-Belge gurusu Bruno Koch da ana konuşmacı olarak konferansa katıldı.

Teknoloji Holding'in son yatırımı BelgeTurk ile geleneksel kağıt ve dijital belge dönemi bitiyor… BelgeTurk'ün, vizyoner bir yaklaşımla evsahipliğini üstlendiği "Güvenli e-Belge Yönetimi" konulu konferansı, iş ve siyaset dünyasından büyük ilgi gördü. Konferansta e-Belge Yönetimi alanında uzmanlaşmış birçok önemli isim de konuşmacı olarak yer aldı.  12 Şubat Salı günü Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen konferans kapsamında; Türkiye'de belgede gelinen son nokta ile e-Belge yönetiminin geleceğine dikkat çekildi.

25 Avrupa ülkesinde 125 büyük kuruluşa e-Belge yönetimine geçişlerinde danışmanlık hizmeti veren ve bu alanda sayılı otoritelerden biri olan Billentis'in Kurucusu Bruno Koch'un da katıldığı konferansta, elektronik belge yönetiminde uluslararası trendler hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.  Koch, konferansta yaptığı konuşmada, uluslararası alanda faaliyet gösteren ya da göstermeyi hedefleyen Türk şirketlerinin 2008 yılında e-Belgeye geçmelerinin gerekliliğine dikkat çekti.

Açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş'ın yaptığı konferansta, Prof. Dr. Hamza Kandur "Türkiye'de e-Belge standardı", Doç. Dr. Deniz Gökçe "Kağıtsız ortamın ekonomiye katkısı", Avukat Tuğrul Sevim ise "Türk Hukuku'nda e-Belgenin yeri" konularında açıklamalarda bulundu. Konferansın diğer önemli konuşmacıları arasında ise BelgeTurk'ün iş ortakları ve çözüm ortaklarından Garanti Bankası'nın Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, E-Güven Yönetim Kurulu Üyesi Behçet Envarlı,  EBİ Genel Müdürü Dr. Tarık Aşkın, TürkTrust Genel Müdürü Dr. Tolga Tüfekçi  ve KodA Genel Müdürü Ersin Taşkın yer aldı.

Konferansta BelgeTurk'ün iki ürünü için pilot uygulamaya da yer verildi. Tesan A.Ş. Genel Müdürü Rüştü Arseven ve Vendio A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürkan canlı örnek olarak e-sözleşme ve e-fatura işlemlerini gerçekleştirdi.

EMİN HİTAY : "BELGETURK İLE SEKTÖRÜN ÖNCÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİK!"

Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, 2007 yılında Avrupa'da 243 milyar Euro tasarruf  sağlayan e-Belge yönetiminin Türkiye'deki öncüsü olan BelgeTurk'ün, Türkiye ekonomisine de önemli ölçüde katma değer yaratacağına inandıklarını söyledi. Hitay, konferansta yaptığı konuşmada, Teknoloji Holding olarak e-Belge yönetimi alanında yatırım yapma nedenlerini şöyle açıkladı:

"Bugüne kadar, küresel ekonomide maliyet, hız ve verimliliğin, rekabetin en önemli koşulları olduğu üzerinde duruldu. Ama artık bunlar da yeterli değil… Değişen iş dünyasında, değer yaratmak ve kaynaklarımızı daha verimli kullanmak bir zorunluluk haline geldi. 

Tüm bunların odak noktası ise bilgi ekonomisi…Teknoloji Holding olarak, Türkiye'nin "bilgi toplumu olma" stratejisinden hareketle 20 yıllık tarihimiz süresince, iletişim ve bilgi teknolojileri alanında, birçok ilke imza attık. Bu yaklaşımın son halkası ise 22 aylık hazırlık çalışmasının ardından kurduğumuz BelgeTurk oldu. BelgeTurk ile güvenli e-Belge yönetimini Türkiye'de ilk kez hayata geçirerek, bir sektörün öncülüğünü üstlendik. Avrupa'da 20 yıldır kullanılan e-Belge yönetimi, Türkiye'de de kısa vadede yaygınlaşacak ve işletmeler için önemli bir katma değer yaratacaktır."

DİDEM GÜNEY ALSOY: "KAĞITTAN ELEKTRONİĞE BELGEDE EVRİM!"

BelgeTurk Genel Müdürü Didem Güney Alsoy konferansta yaptığı sunumda BelgeTurk'ün, Avrupa Birliği müktesebatı ve Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi hedeflerine paralel olarak kurulduğunu ifade etti.  22 ay önce başlatılan kuruluş çalışmalarının klasik yöntemdeki gibi gerçekleştirilmediğini vurgulayan Alsoy, "Sistemi kurup ardından müşterilere sunmak yerine, öncelikle araştırma yaparak ihtiyaç tespitini gerçekleştirdik. Bu kapsamda 253 kurumsal firmayla birebir görüştük ve 500'e yakın son kullanıcı ile anket çalışması yaptık. Birbirleri ile karşılıklı işlem yapan 27 firma ise pilot uygulamamıza katıldı." şeklinde konuştu.

BelgeTurk ile sarfedilen kağıt, dolayısıyla tüketilen ağaç miktarında da önemli ölçüde tasarruf sağlanacağının altını çizen Alsoy, "Kağıt demek, tüketilen ağaç ve alınan risk demek… Kağıt kullanılarak yapılan her işlemde kaybolma, yırtılma, yanma riskinin yanı sıra arşiv  için işgücü kaybı ve depolama maliyeti de söz konusu. İhtiyaç analizi sürecinde lojistik sektöründeki bir müşterimiz, 10 günde bir arşivlenmesi için 4 kamyon kağıdı depoya gönderdiğini aktardı. Ortalama bir ağaçtan 12 bin sayfa kağıt çıktığı söylenebilir. Bu rakam küçük ve orta boylu işletmelerin 10-15 günlük, büyük işletmelerin  ise 1 günlük tüketimine denk düşüyor. Kısaca firma boyutuna göre ya her gün ya da her 10-15 günde bir tane ağaç kesiyoruz." dedi.  

İşletmelerin ticari kazançlarını nasıl artırabileceklerini "e-Belge Kullanımı Kazanç Tablosu" ile örneklendiren Alsoy, BelgeTurk'ün 2008'de en az 3 farklı sektöre, ilk 5 ürünü ile hizmet sunacağını açıkladı.

BRUNO KOCH: "AVRUPAYA ENTEGRE OLMAK İSTEYENLERİN E-BELGE YÖNETİMİNE GEÇMESİ BİR ZORUNLULUK."

Konferans için Türkiye'ye gelen e-Belge gurusu Bruno Koch ise  "e-Belge'de Uluslararası Trendler" konulu sunumunda, Avrupa ülkelerinin e-Belge yönetimine geçerken izledikleri süreçleri ve Türkiye'nin izlemesi gereken yol haritasını ele aldı. AB sürecinde ilerleyen Türkiye'nin e-Belge yönetimine geçişi öncelikli konuları arasında değerlendirmesi gerektiğini belirten Koch, "Türkiye'de uluslararası alanda faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelerin 2008, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ise en geç 2009 yılında e-Belge yönetimine geçmeleri gerekli" dedi.

Avrupa'da 15 ülkenin elektronik belge yönetimine geçişini bütünüyle tamamladığını, yakında diğer ülkelerin de geçişlerini tamamlayacaklarını, bu ülkelerle iş yapmak isteyen kurumların da doğal olarak elektronik belge yönetimine geçmeleri gerektiğini söyledi. Koch ayrıca e-Belge yönetiminin %100'ünü elektronik ortama taşıyan Danimarka'nın bu alanda örnek ülke olduğunu ve sadece e-fatura ile yılda %70 oranında tasarruf sağladığını da ifade etti.

Avrupa ülkelerinin elektronik belge yönetimine geçişinde zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra çevreci yaklaşımın da etkili olduğunu ifade eden Koch, bu ülkelerde elektronik belge yönetiminin oluşturduğu sektörün 2008 yılında %50 büyüyeceğinin tahmin edildiğini belirtti.

Koch, kurumların e-Belge yönetimini kendi kendilerine yapmalarının hem maliyet artışı, hem de diğer şirketlerle olan ticari ilişkide uyumsuzluklara neden olabileceğine dikkat çekerek, bu alanda bağımsız olarak faaliyet gösteren servis sağlayıcılardan hizmet alınmasının en doğru yaklaşım olacağını açıkladı. Bu yöntemin ekonomik olarak da daha avantajlı olduğunu ifade eden Koch, böylece farklı ülkeler, farklı şirketler ve farklı sistemlerle uyumlu e-Belge yönetiminin yapılabileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu