Veri merkezleri için Cisco'dan Nexus 7000 serisi

ImageCisco, müşteri beklentileri ile yeni nesil iş-kritik veri merkezlerini (Data Center) buluşturmak amacıyla veri merkezi sınıfı yeni anahtarlama platformu Cisco Nexus Serisini tanıttı. Veri merkezleri, servis odaklı yapıya geçerken  veri ağları, iş yükünün dağıtımında ve sanal bilgi teknoloji kaynaklarının yönetilmesinde büyük bir rol üstleniyor. Cisco'nun Data Center 3.0 vizyonu çerçevesinde geliştirilen Nexus 7000 Serisi cihazlar, yeni nesil veri ağlarının temel bileşeni olmayı hedefliyor.

Cisco'nun duyurusu veri merkezi platformu için donanım çözümlerinin yanı sıra yazılım çözümlerini de kapsıyor:

  • Cisco Nexus 7000 Serisi, Ethernet, IP ve depolama yeteneklerini tek bir entegre yapıda birleştirerek veri merkezi anahtarlama platformunun amiral gemisi rolünü üstleniyor
  • Cisco Trusted Security (TrustSec) mimarisi
  • Cisco Nexus İşletim Sistemi (NX-OS) ve Cisco Data Center Manager

Nexus 7000 Serisi

Cisco Nexus 7000 Serisi, yeni nesil veri merkezi sınıfı anahtarlama ürünleri Cisco Nexus ürün ailesinin amiral gemisi olarak tasarlandı. Nexus 7000, 15 terabit/sn anahtarlama kapasitesi, 512 adede kadar 10Gigabit Ethernet desteği ve henüz ticari kullanıma geçmemiş 40 ve 100 Gigabit Ethernet uyumluluğu ile yüksek ölçeklenebilirliği tek bir modüler şasi üzerinde sunuyor.

Gelişmiş İşletim Sistemi: NX-OS

Birbirinden farklı ağları konsolide edebilmek ve veri merkezi yapısının esnekliğini maksimize edebilmek için kullanılan işletim sistemi NX-OS, Nexus 7000'in kalbi olarak tanımlanıyor. NX-OS, Cisco'nun SAN-OS, Layer 2 anahtarlama ve Layer 3 yönlendirme protokoleri ve gelişmiş görselleştirme özelliklerinin en iyi kısımlarını kullanıcıların alışık oldukları Cisco IOS arayüzünde birleştiriyor.

NX-OS, birçok yenilikçi özellik içeriyor. Bu özelliklerden bazıları:

  • Sürüm güncelleme ve yükseltmelerinde sıfır servis kesintisi
  • Sanal ürün grubu
  • Kesintisiz sistem geçişleri
  • Anahtar bilgisine veya herhangi bir komuta ulaşmak için kullanılabilicek XML arayüzü

Veri Merkezi'ni Cisco Trusted Security ile korumak

Geçtiğimiz ay duyurusu yapılan ve veri merkezleri üzerinde kimlik ve rol-tabanlı güvenliğin entegre edildiği yeni mimarinin kullanıldığı Cisco Trusted Security (TrustSec) ilk kez Nexus 7000 Serisi'nde kullanıcılarla buluşuyor. Cisco TrustSec, karmaşık adresleme modellerine ve hiç bir zaman doğru düzgün yönetilemeyen erişim kontrol listelerine ihtiyaç duymadan, güvenli trafik segmentasyonunu yönetebiliyor.

Cisco Data Center Network Manager

Cisco, Nexus 7000 Serisini destekleyen ve veri merkezleri arasında görselliği sağlayan Cisco Data Center Network Manager'ı (DCNM) da kullanıma sundu. Depolama ağları için Cisco Fabric Manager tabanı üzerine geliştirilen DCMN, ağ topolojisinin tespit edilmesi, operasyonel verimliliğin ve sistem bilinirliğinin yükseltilmesi için görselleştirme özellikleri sunuyor. DCNM ayrıca veri merkezi kaynaklarını sanallaştırılmış servisler olarak yönetmeye imkan tanıyan Cisco VFrame Data Center ile de tamamen uyumlu olarak çalışabiliyor.

Nexus 7000 Serisi ürünleri sipariş edilmeye başlanmış durumadır. Ürünün yaygın olarak pazara sunulması ise 2008'in ikinci çeyreğinde gerçekleşecek. Ürünün finansmanı için Cisco Capital de dünya genelinde çeşitli imkanlar sağlıyor.

Başa dön tuşu