Cep telefonları kredi kartlarının yerini alıyor

Küçük, akıllı ve gazete kağıdı formunda olan dijital devreler, kablosuz ödeme indüstrisinde devrim yaratabilir. Doğrultmaç anten olarak bilinen bu cihazlar hem dalgalı akımı doğru akıma çeviriyor, hem de cep telefonunun sağladığı kablosuz dalgaları kullanan bir anten görevi görüyor.

Sunchon National University’deki bir takım ve Güney Kore’deki Paru Printed Electronics Research Institute tarafından geliştirilen bu doğrultmaç antenler, yakın alan etkileşimini baz alarak üretildi. Yakın alan etkileşimi de RFID standardının biraz daha gelişmiş bir sürümü olarak nitelendirilebilir.

YKE çipleri, RFID çiplerinin kullanıldığı her alanda kullanılabilirler. Fakat bize öyle geliyor ki, bu teknolojinin kullanıldığı en önemli yer, ödeme sistemi olacak. Yani telefondaki bir okuyucu, YKE’li fiyat etiketini okuyup, ödeyecek. Ve alışveriş tamamlanmış olacak. Bu teknoloji aslında yeni değil, birkaç senedir uygulamada. YKE’li telefonlardan yapılan alışverişlerin 50 milyar $’a yaklaştığı tahmin edilse de, bu devasa bir gelişme değil. Fakat yeni doğrultmaç antenlerin maliyetinin de çok düşük olacağı söyleniyor, neredeyse birim başı 1 sente düşecek. Tabii fiyatlar düşünce, bu yeni ödeme metodu da yaygınlaşacak.

Yakın alan etkileşimi (YKE) teknolojisinin en iyi yanı ise iki yönlü iletişim sağlanabilmesi. Bir RFID etiketi yalnızca okunabilirken, yakın alan etkileşimli cihazlar veriyi etiket ve okuyucu arasında iki yönlü olarak iletebilecek.

Verinin karşılıklı gidip gelmesi de kişiler arası ya da yerel bluetooth benzeri iletişimi mümkün kılacak. Sunchon National University’den Gyoujin Cho ise “Yakın alan etkileşimi teknolojisinin akıllı telefonlara uygulanmasının yakın gelecekte önü açık.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı