Cisco Networking Akademisi 10 yaşında

ImageCisco'nun en büyük geri ödemeli programı, öğrencileri 21'inci yüzyılda IT ve veri ağları uzmanlığı kariyerlerine hazırlıyor.

Cisco Networking Akademisi'nin 10. yılını kutlamak üzere Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan 500'ün üzerinde eğitmen, öğrenci ve delege İstanbul'da bir araya gelerek hem programdaki son gelişmeleri öğrendi, hem de öğrencilerin önümüzdeki on yılda IT ve veri ağları uzmanlığı kariyerlerine nasıl hazırlanması gerektiği konusunda görüşlerini paylaştı.

IDC adlı araştırma kuruluşunun 2005 yılında yaptığı araştırmaya göre önümüzdeki yıl sadece Türkiye'de veri ağları konusunda bilgiye sahip uzman ihtiyacı yüzde 29 artacak. Birçok ülke ise bu konuda çok daha kötü durumda. IDC'ye göre Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki bazı ülkelerde açık 2009 yılında yüzde 40'a yükselecek.

Cisco Networking Akademisi programında öğrencilere veri ağlarının tasarımı, kurulumu ve yönetimi konusunda eğitim veriliyor. Pratik deneyimle online eğitimin bir araya getirildiği program, öğrencilerin IT alanındaki işlerde ve mühendislik, bilgisayar bilimleri ve benzeri konulardaki yüksek eğitimlerinde sahip olmaları gereken yetkinlikleri edinmelerine destek verirken nihayetinde onların ülkelerinin ve ekonomilerinin gelişimine katkıda bulunuyor. Türkiye'de hali hazırda bin 500 öğrenciye eğitim veren 43 akademi bulunuyor.

Cisco'nun Cisco Netwoking Akademisi ile hedeflerini "Cisco Networking Akademisi ile gelecekte sürdürülebilir ağlar kurabilien ve yönetebilen eğitimli bir yetenek havuzu oluşturmaya çalışıyoruz" sözleri ile açıklayan , Cisco Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Paul Mountford, "Ülkeler ekonomilerini çeşitlendirmeye ve vatandaşları için önemli fırsatlar yaratmaya çalışıyorlar. Gelişmekte olan pazarlardaki 2 bin 255 Netwoking Akademi, 5 binin üzerinde eğitmen ve 160 binin üzerindeki öğrencimiz ile gurur duyuyoruz" diye konuştu.

Uluslararası Akademi Konferansı'na Türkiye'nin önde gelen teknik üniversitelerinden ve bölgesel Cisco Networking Akademisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliği yapıyor.

Konferans katılımcıları büyük oranda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da bulunan yaklaşık 10 bin akademi eğitmeni ve yöneticisini temsil ediyor. Konferansta katılımcılar küresel e-öğrenme programının içeriği, nasıl yaygınlaştırılacağı ve öğrencilerin önümüzdeki 10 yıldaki ihtiyaçlarını tartıştı. Katılımcıların ele aldığı bir diğer konu da, artan bilgi teknolojileri uzmanı ihtiyacıydı.

Etkinliğin ana konuşmacıları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. S. Erkin Nasuf, Cisco Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Paul Mountford, Cisco Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kıdemli Başkan Yardımcısı Tae Yoo, Cisco'nun Avrupa kamu sektöründen sorumlu başkan yardımcısı Yvon le Roux ve AKUT Arama Kurtarma Derneği'nin başkanı ve Everest zirvesine çıkan ilk Türk olan Nasuh Mahruki bulunuyordu.  

Etkinlikte konuşan Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir, "Türkiye'nin ilk kez bu konferansa ev sahipliği yapmak için seçilmesinden çok mutluyuz. Bunu, geçen sekiz yılda 6 bine yakın kişinin Cisco Networking Akademilerinden mezun olduğu ülkemizde programın başarısı olarak görüyoruz. Programı daha da yaygınlaştırmak ve önümüzdeki beş yıl içerisinde 200 teknik lisenin müfredatına sokmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapıyoruz" dedi.

Etkinlikte Türkiye kendi başarı öykülerini de sergiledi. Bunlar arasında ele alından SPARK, gençleri ekip ruhu ve işbirliğine teşvik ederken IT uzmanlık seviyelerinin de geliştirilmesini amaçlayan bir yerel inisiyatif. Oluşuma katılan eğitmenler gönüllü ve ekonomik koşulları yetersiz ve işsiz gençlere veri ağı eğitimlerini ücretsiz olarak veriyor. Bu inisiyatif, bölgesel bir akademi ve aynı zamanda büyük bir sivil toplum kuruluşu olan Youth for Habitat tarafından yürütülüyor.

Bir diğer yerel inisiyatif olan Networker Factory'de ise işsiz gençlerin Networking Akademi eğitimlerine katılması sağlanıyor. Networker Factory inisiyatifi kapsamında, iş bulduklarında ücretlerini ödeme seçeneği sunulan mezunlara işe alım hizmetleri de sunuluyor. Bu inisiyatif, yerel eğitim iş ortağı Netron ve Türkiye Bilişim Vakfı liderliğiyle yürütülüyor.

Başa dön tuşu