Dünyanın en hızlı 42. süperbilgisayarını kullanmak ister misiniz?

Süperbilgisayarlar inanılmaz derece güçlü hesaplama performansı sunuyor. Genelde işletmeler ve üniversiteler tarafından kullanılan bu eşsiz sistemlerden birini kullanmak ister misiniz? Amazon Web Services’in yeni sistemiyle dünyanın en hızlı 42. süperbilgisayarını 1 saat kiralamak isterseniz 1279$ ödemeniz yeterli oluyor. Elastic Cloud Computer yıllık kullanımıysa 11 milyon $!

Amazon’un sanal süper bilgisayarı saniyede 240 trilyon hesaplama yapabiliyor. 17 bin çekirdekli işlemci kapasitesi 240 Teraflop. Çok daha hızlı alternatifler var ama kısa süreli hesaplama ihtiyacı olan işletmeler için Amazon’un seçeneği fazlasıyla iyi. Bu tür sistemlerin kapladığı alan ve harcadığı enerji inanılmaz. Örneğin Fujitsu’nun süper bilgisayarı için yıllık 10 milyon $ elektrik faturası ödeniyor!

Süperbilgisayar kullanacak kadar ciddi işler yapanlar bu sistemleri kendileri kuruyorlar ama Amazon’un sunduğu seçenek yabana atılır gibi değil. Çok büyük yatırımlar yapmak yerine Amazon’un servisi birkaç saat için kiralanıp sadece birkaç bin dolar ödemeyle sonuca ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu