Gardırop Detoksu

Gardırobunuz “Bir gün mutlaka giyerim” deyip atmaya kıyamadığınız giysilerle mi dolu? O halde hem yeni alacağınız kıyafetlere yer açmak hem de aradığınızı kolayca bulmak için bir temizlik yapmaya ne dersiniz? İşte beş adımda fazlalıklardan kurtulmanın yolu.

Gardırop Detoksu_2

Biliyoruz bazı giysilerinizi çok seviyorsunuz. Ama artık rengi solmuş, kumaşı yıpranmış ya da leke izi kalmış tüm parçaları dolabınızdan eleyin.

Gömlek, bluz ve elbiselerin üstüne ceket ya da hırkalarınızı asmayın. Bu sayede askıdaki tüm kıyafetleri görüp, giyinirken daha kolay karar verebilirsiniz. Ayrıca hangilerini daha sık kullandığınızı saptayabilmek için sürekli giydiklerinizi sağ tarafa asın. Soldakiler uzunca süre aynı yerde kalıyorsa, onlarla vedalaşma zamanınız gelmiş demektir.

Vücut, yüz ve saç şekliniz için ideal kesim ve desenlerin ne olduğunu iyi saptayın. Örneğin sivri yüz hatları olanların yuvarlak hatlı kıyafet ve aksesuar seçmesi önerilir. Ya da fazla kilosu olanlar için dikine çizgili desenler idealdir… Yanlış seçilmiş tüm parçaları dengeleyecek bir kombin yaratamıyorsanız, onları da verilecekler tarafına alın.

Alıp da hiç giymediğiniz kıyafetlerinizi tek tek deneyin, bakalım hâlâ size oluyorlar mı? “Kilo veririm” ya da “İleride kilo alırsam giyerim” diye yer israfı yapmayın, birine verin. Eğer üzerinize oturuyorsa sık kullandıklarınızın yanına koyun. Bir ay sonra da hiç giymemişseniz, şansınızı zorlamayın.

Son olarak, kıyıda köşede kalmış, hatta içinde ne olduğunu hatırlamadığınız ayakkabı kutularından kurtulmanın zamanı geldi de geçiyor. Ayağınıza uzun zamandır geçirmediğiniz bu ayakkabıları vermek, hem üzerinizden bir yük atacak hem de evde size alan açacak.

Başa dön tuşu