Genel seçim bitti, sırada üniversite seçimi var

ImageTürkiye genel seçim heyecanını atlattı ve sıra, özellikle gençleri ilgilendiren bir başka seçime geldi: Meslek ve üniversite seçimi! Üniversite adayları tercih formlarını doldurmaya başlarken, Türkiye'nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiriş de, en popüler mesleklere ilişkin bilgilerini paylaşıyor. Yenibiriş'e göre en fazla iş imkanı inşaat, üretim-imalat, reklam, bilişim, tekstil, eğitim, sağlık-tıp, hizmet, otomotiv ve telekomünikasyon sektörlerinde bulunuyor.

Bireylerin ve kurumların iş ve aday arama süreçlerini hızlandıran, Türkiye'nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, üniversite ve meslek tercihlerini yapmaya başlayan gençlere, elindeki istihdam verileriyle ışık tutuyor.

Yenibiriş'in Temmuz 2007 tarihli verilerine göre, en çok aday arayan sektörler sırasıyla inşaat, üretim-imalat, reklam, bilişim, tekstil, eğitim, hizmet, otomotiv, telekomünikasyon. Sağlık/tıp ya da gıda gibi insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan meslekler de her zaman popülerliğini koruyor.

İlanlarda en çok aranan pozisyonlar ise sırasıyla satış temsilcisi, muhasebe elemanı, sekreter, müşteri temsilcisi, yönetici asistanı, satış danışmanı, muhasebe sorumlusu, tıbbi mümessil ve banka gişe yetkilisi. İşverenler, özellikle belirli alanda uzmanlaşmış adayları tercih ediyorlar.

Adaylar tarafından en çok tercih edilen sektörlerin başında da bilişim, telekomünikasyon, finans sektörleri geliyor. Bu sektörlerin, Avrupa Birliği sürecinin ilerlemesiyle birlikte istihdam açısından daha da hareketleneceği ortada.

Yeni ufuklara açılın!
Çok hızlı gelişen teknoloji ve küreselleşmenin de etkisiyle Ar-Ge alanında çalışacak kişilere de ihtiyaç artacak. Yenibiriş'e göre, bilişimde uluslararası geçerliliğe sahip yazılım uzmanlığı ve mühendisliği, bilgisayar programcılığı, bunun dışında çevre mühendisliği, enerji uzmanlığı, endüstri mühendisliği, şehir planlamacılığı, finans uzmanlığı, kalite ve değişim uzmanlığı popüler olacak.

www.yenibiris.com

Başa dön tuşu