Google, Fransa’ya tavır alacak

Fransa’nın arama motorlarının haber kaynaklarını paylaşması konusunda gösterdiği karşıt tutumdan rahatsız olan Google, ilerleyen günlerde Fransa’yı boykot edebilir.

Görünen o ki Google, Fransız medya sitelerini arama sonuçlarından kaldırmayı gözden geçiriyor. Nedeni ise ortada: Fransa’nın savunduğu görüş, arama motorlarının haberlerden bazı bölümleri paylaşmaları için para ödemeleri gerektiği. Eğer Fransa’nın dediği olursa, Google belki de kazancının yarısını kaybedebilir.

Google, yazdığı bir mektupta Fransa’nın savunduğu görüşün çok saçma olduğunu, haber sitelerinin aylık 4 milyar “klik” elde etmesini sağlayan bir şirketin bir de üzerine para ödemesinin kabul edilemez olduğunu savundu. Ayrıca görüş, “Google’ın varlığına bir tehdit” olarak nitelendirildi.

Konunun özü ise Fransız hükümetinin Google’ın yalnızca arama sonuçlarında yayınladığı başlık ve birkaç cümleden elde ettiği reklam gelirlerinin haksız olduğunu savunması. ComputerWorld adlı internet sitesinde birçok kullanıcı için başlık ve birkaç cümlenin yeterli olduğu ve habere tıklamadıklarını belirten bir haber yayınlandı. Tabii durum böyle olunca da, “çarşı karıştı”.

Google’ın boykot konusunda ciddi olup olmadığını henüz kestiremesek de yasanın meclisten geçmesi konusunda Google’ın oldukça endişeli olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı