Hollywood’un Sakalla İmtihanı

Erkek dünyasının en cool üyeleri sakal bırakıyorsa bir nedeni var. Şık ve havalı bir stil unsuru olarak sakal bizi de ardındaki gerçekleri ve ilham alınası stilleri sorgulamaya itti.

Bir erkek neden sakal bırakır? Daha olgun, erkeksi ya da entelektüel görünmek için mi? Belki de sebep sadece tıraş olmaktan kurtulmaktır. Kişisel sebeplerden genel olanlara geçersek; sakal rahattır, yıl boyu kullanışlıdır, gerektiğinde gıdıyı saklar, cildi güneşten ve tahrişten korur, hatta yüz şekliyle yüzde yüz uyumlu bir model sahibine ekstra saygınlık ve çekicilik bile kazandırabilir.

Tüm bunları destekleyecek tarihi ve bilimsel verilere gelirsek; öncelikle sakalın ezelden beri bir prestij, güç ve erkeklik simgesi olduğu malum. Örneğin Ortaçağ’da sakalın kesilmesi suçlunun aşağılanması için kullanılan bir yöntemmiş. Bir erkeğin sakalına dokunmak da ağır hakaretmiş, bunu yapan düelloya davetiye çıkarırmış.

Antik Yunan’da olgunluk, Eski Mısır’da krallık sembolü, Viking’ler içinse adeta yaşamsal bir unsur olan sakal, bir araştırmaya göre kişiyi olduğundan sekiz yaş büyük gösteriyor. Bir başka araştırmaya göreyse sakalınız ne kadar gürse, hem erkek hem de kadınlar tarafından o kadar erkeksi algılanıyorsunuz. Bazı araştırmacılar, bunun aynı zamanda diğer erkeklerin sizi daha ürkütücü bulmasına yol açtığını düşünüyor.

Eğer yarattığı etkiyi gözünüzde şöyle bir canlandırdınız ve sonunda sakal bırakmaya karar verdiyseniz, ideal stili bulma yolunda Hollywood yıldızlarının cool sakal modelleri size rehberlik edebilir.

Ama unutmayın; bu iş oldukça çaba, zaman ve bakım gerektiriyor. Bu nedenle yüz şeklinize ve bakım alışkanlıklarınıza göre bir model seçin. Eğer üşengeçseniz her sabah tıraş olun gitsin. Sakalın aynı zamanda güçlü bir disiplin göstergesi olduğunu söylemiş miydik?

Başa dön tuşu