Kötü Saçlara Gününü Gösterin

Sabah yataktan kalktığınızda, öğlen tam da önemli bir iş yemeğinin ortasında ya da gecenin ilerleyen saatlerinde… Kontrolden çıkmış saçları hizaya sokmanın kolay yolları da var.

Hepimizin başına gelmiştir. Bir sabah yataktan kalkarsınız ve aynanın esiri olursunuz. O saçlar bir türlü şekle girmez. Aranızda bir gün olsun, “Keşke saçlarım … (boşluğu siz doldurun; düz, kıvırcık, kısa, uzun, ince, kalın, kuru, yağlı) olmasaydı” demeyen var mı? Sonuç olarak, saçımızın doğal dokusuyla oynamaya bayılırız. Peki, onları oldukları halleriyle sevmeye ne dersiniz? Saç maşanızı ve fön makinenizi şimdilik bir kenara bırakıp, önerilerimize bir göz atın deriz.

İyi bir kesim

Kafanıza o şapkayı takmadan önce, kötü saç gününü düşündüğünüzden daha az çabayla tersine çevirebileceğinizi bilmenizde fayda var. Bazı şeyler ucuza elde edilemez. Tıpkı mükemmel saç kesimi gibi. Derdinizi siz anlatmadan anlayacak, kolayca kontrol altında tutabileceğiniz saçlara kavuşmanızı sağlayacak, tecrübeli ve zevkli, kısacası bütçenizin yettiği en iyi kuaföre gidin. Kesimi 6-8 haftada bir tekrarlatın.

İyi bir şampuan

Saç derinize ve tipinize uygun şampuan kullandığınızdan emin olun. Eğer herhangi bir kimyasal işlem görmemişse ve kuru değilse saçınıza her şampuandan sonra bakım kremi uygulamanız şart değil. İnce telli ve zayıfsa hacim verici şampuan ve saç kremi kullanın. Yeni teknolojiler sayesinde bu tip ürünler eskisinden çok daha fazla işe yarıyor. Kalın telli saçlar için ağırlık yapmayan ve saç uçlarını pürüzsüzleştiren ürünler ideal. Eğer yıpranmış saçlara sahipseniz kuaför salonlarında kullanılan türde ürünleri tercih edin. Yüksek alkol oranına sahip şekillendirme ürünleri kullanmayın ve saçınıza parfüm sıkmayın. Ayrıca, nemi saça hapseden ve güneş ya da hava kirliliği gibi dış etkenlerin zarar verme riskini azaltan durulanmayan bir bakım ürünü de rutininize dahil olsun.

İyi bir önlem

Her kadını çileden çıkarması muhtemel durum: Saçların elektriklenip tel tel havalanması. Özellikle fön çektirdikten sonra karşılaştığımız bu soruna iki ilginç çözüm önerisi var. Birincisi, saça kurutma makinası kağıdı sürmek. Asıl görevi çamaşırları yumuşatmak ve elektriklenmelerini engellemek olan bu marifetli kağıt aynı zamanda saçların birbirine tutunmasını önleyerek şekillendirmeyi kolaylaştırıyor. Türkiye’deki nadir seçeneklerden biri Nişantaşı’ndaki La Déesse’de satılan The Laundress. İkinci çözüm ise naylon kıllı fırçalar yerine doğal malzemeden yapılmış olanları kullanmak. Hatta statik yükü nötralize eden turmalin tarakları listenin başına alın deriz.

[wonderplugin_carousel id=”31″]
Başa dön tuşu