İnternet bankacılığının avantajları

İnternet kullanıcısı olan neredeyse herkes aynı zamanda birer banka müşterisi. Gün içinde mutlaka bankaların şubeleri veya ATM’leriyle bir işimiz oluyor ya da yatırmamız gereken bir faturadan dolayı saatlerce kuyrukta bekliyor ve çağımızın en önemli değeri olan “zamanımızı” kaybediyoruz. Nakit para çekme işlemi haricinde bankalarla ilgili yapabileceğiniz her şeyi artık bankaların internet siteleriyle yapmak mümkün. Üstelik internet bankacılığı sınır tanımazken, sağladığı bu büyük kolaylıkla normalde aldığı ücretlerin birçoğunu almıyor.

Kolaylıklar: Nakit çekmek veya yatırmak dışındaki tüm işlemler için internet bankacılığını tercih etmek her açıdan avantajlı. Virüs, spyware, truva atı gibi zararlı yazılımlar ve duyulan dolandırıcılık olayları kimi internet kullanıcılarını tedirgin etse de bankalar yeterince güçlü güvenlik önlemleri alıyor. Hatta bankaların güvenlik konusundaki hassasiyetlerinin kimi zaman tecrübeli kullanıcılar için can sıkıcı hale geldiğini bile söyleyebiliriz.

Online şubelerde yapılan işlemlerin büyük kısmını para transferleri oluşturuyor. Normal şartlarda bunu şubeden yapmak demek, hem ücret ödemek hem de zaman kaybetmek anlamına geliyor. Fakat online şubelerde bu işlem genellikle ücretsiz olarak yapılabildiği için oldukça avantajlı. Tabi internet şubelerinde yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil. Bir bankadan başka bir bankaya EFT yapmak, bu iş için ayıracağınız bir iki dakikada halledilebiliyor. Üstelik havale ve EFT işlemleri için ileri tarihlere programlama yapmak bile mümkün. Örneğin iki hafta sonra yatırmanız gereken kiranızı, o gün yolda olacağınız için önceden programlayabilir ve ev sahibinizle problem yaşama riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Yatırımcılar için: İnternet bankacılığı borsayla yakından ilgilenenler için de oldukça verimli araçlar sunuyor. Online şubeden hisse senedi, bono, tahvil, eurobond, repo gibi yatırım araçlarını rahatça kullanabiliyor ve durumlarını inceleyebiliyorsunuz.

Fatura, vergi borcu, SSK primleri, Bağ-Kur ödemeleri, trafik cezaları ve üniversite harçlarının yanı sıra faturasız cep telefonu hatlarına kontör yüklenmesi, Bilyoner.com ve Nesine.com gibi online servislerdeki hesaplara para aktarımı yapılabilmesi internet bankacılığının öne çıkan diğer bazı kolaylıkları. Ücretli otoyolları ve köprüleri sık kullananlar, yine online şubeden KGS ve OGS ödemelerini gerçekleştirerek köprü ve otoban girişlerinde dert yaşamadan gönül rahatlığıyla seyahat edebilirler. Tüm bunların yanı sıra online şubelerden sigorta poliçelerinizi yenileyebilir, düzenleyebilir hatta prim ödemelerinizi bile değiştirebilirsiniz.

Dikkati elden bırakmayın

Kimi kullanıcıların halen internet bankacılığı konusunda kimi tedirginlikleri olabilir. Fakat bankalar 128 bitlik şifreleme ve ekran klavyesi gibi etkili araçlarla birçok tehdidi devre dışı bırakabiliyor. Yine de bilinçli internet bankacılığı kullanıcılarının bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor. Aşağıdaki yöntemler online bankacılık ortamında güvenliğinizi artıracaktır.

 • Banka adresini tarayıcının adres çubuğuna elle girmek,
 • İnternet bankacılığı şifre ve parolalarınızı ekran klavyesi üzerinden fare kullanarak girmek,
 • Güvenilir ve güncel bir anti virüs programı kullanmak ve düzenli tarama yapmak,
 • İnternet bankacılığına giriş yaptığınızda daha önceki son giriş tarih ve saatinizi kontrol etmek,
 • Başarısız sonuçlanan giriş denemelerini incelemek,
 • Şifre ve parolaların uzun, çözülmesi zor olmasını sağlamak (1234567, doğum tarihi, evlilik tarihi gibi tahmin edilmesi kolay olan parolalardan sakınmakta fayda var),
 • Şifre ve parolalarınızı düzenli şekilde yenilemek.

Güvenlik konusuna belirli noktalara dikkat ettikten sonra şubeye gitmek yerine işlemlerinizi oturduğunuz yerden gerçekleştirerek bir yandan gönül rahatlığı içinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Yalnız şu var ki online bankacılık hizmetleri veren bankalar internet sayfalarını kodlarken IE’ye bağımlı kalmaktan bir an önce vazgeçmeliler ve yahut site kodlamalarını sayfanın tüm modern tarayıcılar tarafından görüntülenebilmesi yönünde tasarlamalılar.
  Burada özellikle vurgulamak istediğim tarayıcı Opera’dır. örnek bir banka ile ilgili detaylı açıklamayı aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz ve yine örnek uygulamaları diğer bir forum başlığında da görebilirsiniz.
  Yazı : http://my.opera.com/ZAHEK/blog/opera-taray-c-ve-akbank
  Forum başlığı : http://my.opera.com/turkish/forums/topic.dml?id=287574

  Kısacası insanların bu hizmetlerden faydalanabilmelerinin yolu sadece ve sadece IE ya da FF kullanmak olmamalı…

  Saygılar,

 2. bankaya ayda bır ya gdıyorum ya gıtmıyorum tum odemeler hepsı net uzerınden yapıyorum cok faydalı guvenlıgını aldıktan sonra

Başa dön tuşu