Internet Explorer 9’la web daha güzel

Dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı hâlâ Internet Explorer olmasına rağmen, IE son yıllarda rakipleri karşısında kan kaybetmeye başlamıştı. Deneyimli kullanıcılar Internet Explorer’ın üç hatasından yakınıyordu: Arayüzü karmaşık, yeni nesil web standartlarını desteklemiyor ve hantal çalışıyordu. 15 yıldır Internet Explorer’ı geliştiren ve tarayıcı konusunda aslında çok deneyimli sayılan Microsoft, şimdi her şeyi değiştirmek niyetinde.

Internet Explorer’ın son sürümü olan Internet Explorer 9, 15 Eylül’de “web’in güzelliği” temalı etkinliklerle tüm dünyada tanıtıldı ve aynı gün beta sürümü kullanıma açıldı. Internet Explorer 9, hem bize hem de pek çok profesyonel kullanıcıya göre bir devrim niteliği taşıyor. Zira Internet Explorer 9 oldukça yenilikçi, hızlı, güvenli ve şık bir tarayıcı.

Internet Explorer 9 arabirimi, “Asıl yıldız tarayıcı değil web sayfası olmalı” mantığıyla tasarlanmış. Internet Explorer 9’ın sadece ve olabildiğince az ekran alanı kaplayan arabirimi, siz sörf yaparken âdeta aradan çekiliyor ve sahneyi ziyaret ettiğiniz web sayfalarına bırakıyor. IE9’un üst kısmında tek bir araç çubuğu var, alt kısmında ise hiçbir şey yok. Böylece web sayfaları çok daha ferah görüntülenebiliyor.

HTML5 ve CSS3 başta olmak üzere birçok modern web standardına tam destek veren Internet Explorer 9, çok daha şık ve esnek web sayfası tasarımlarının yolunu açmış oluyor. IE8’e göre sayfa yorumlama/yükleme hızı yaklaşık 11 kat artan IE9, piyasadaki en hızlı web tarayıcılardan biri oluyor. Bunun yanında IE9’la birlikte gelen “donanımsal hızlandırma” özelliği, sayfaları görüntülerken ekran kartınızın da gücünden yararlanarak daha da hızlanıyor. IE9’un Windows 7 ile entegrasyon imkânları da dikkat çekici. Örneğin, belli siteleri görev çubuğuna sabitleyebiliyor, sitede bir değişiklik olduğunda (örneğin Facebook’ta bir mesaj aldığınızda) değişen simgeden bunu anında anlayabiliyorsunuz.

Firefox’un Şahane Çubuk’una ve Chrome’un Omnibox’ına benzer şekilde çalışan One Box ile bir siteye gidebilir, site arayabilir, arama sağlayıcılar arasında geçiş yapabilir veya tarama geçmişi, sık kullanılanlar veya arama sağlayıcıların önerilerine erişebilirsiniz. Ancak, örneğin Chrome’da kapatılması imkânsız olan ve yazdığınız her şeyi Google -veya başka bir arama motoru- sunucularına gönderen “arama önerileri” Internet Explorer 9’da opsiyonel; dilerseniz tek tıklamayla açılabiliyor.

Her şey kontrol altında

Internet Explorer 8’de zararlı, dolandırıcılık amaçlı sitelere girmenizi engelleyen SmartScreen filtresinin bir benzeri artık dosya indirmeleriniz için de mevcut. Yeni Yükleme Yöneticisi ile birlikte gelen “SmartScreen indirme itibarı” özelliği, indirmek istediğiniz dosyaların itibarını kontrol ediyor. Günümüzde bütün tarayıcılar her indirme sırasında “Bu dosya bilgisayarınıza zarar verebilir” gibi uyarılarda bulunduğu için bunlar artık hiç dikkate alınmıyor. Oysa IE9 Yükleme Yöneticisi, dosyanın güvenilir bir kaynaktan geldiğini tespit ederse aradan tamamen çekilirken, zararlı olduğu bilinen veya gerçekten şüpheli bir dosyayı indirmeye çalıştığınızda da sizi doğru şekilde uyarıyor.

“Eklenti Performans Danışmanı” da IE9 açılırken yüklenen eklentileri analiz ederek yavaş yüklenenler konusunda sizi uyarıyor, gerekirse tek tıklamayla onları devre dışı bırakmanıza izin veriyor. “Kilitlenme Kurtarması” ise Internet Explorer ya da sisteminiz herhangi bir sebeple kilitlenir ya da çökerse açıp olan tüm sekmelerinizi geri getirebiliyor.

Özetle, Internet Explorer artık “bildiğiniz” Internet Explorer değil; radikal bir değişim söz konusu. Bizimle birlikte dünya çapındaki pek çok uzmanın da beğenisini kazanan Internet Explorer 9, web’e yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor.

Türkçe Internet Explorer 9 Beta’yı www.microsoft.com/turkiye adresinden ücretsiz indirebilir veya bu ayki PCnet DVD’sinden yükleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu