Kurşun Kalem Kullanım Amacı

Günümüzde kurşun kalem daha çok bir şey yazmak ya da çizim yapmak amacı ile üretilen kenarında koruyu bir katmanı olan kalem çeşididir. En çok okulda, iş yerlerinde, ressamların ve tekstil moda gibi üretim yapılan pek çok fabrikada bu tarz kalem kullanılır. Kurşun kalemlerin birbirinden çok çeşidi bulunur.

Her birinin uç kısmı farklı olduğu için pek çok çeşit de çizim yapabilmek mümkündür. Okula giderken yazı yazmak için kullanılan kalem farklı olurken, resim yapmak için çizim sırasında kullanılan kurşun kalem ise farklıdır. Fiziksel aşınma sebebi ile kağıt ya da diğer farklı yüzeyler üstünde iz bırakarak yazı yazmayı sağlar.

Kurşun Kalemler Nerelerde Kullanılır?

Resim veya kara kalem çizimi yapılacak ise genelde yumuşak uçlu kalemler tercih edilir. Kara kalem çizimleri ve resim eskizleri için en ideal kalem çeşidi B6’dır. Yazı yazma için tercih edilen kurşun kalem çeşidi ise H ve HB uçlu olandır. İşaretleme ve vurgulama yapmak için renkli kalemler tercih edilirken, yazı yazmak içinde siyah renk klasik kurşun kalem kullanılır. İz bırakmadan silinebilen, yazım ve çizim için kullanım sağlayan 2B ve HB kalemler ise okul ve sınavlarda kullanılan kalem çeşididir. Kurşun kalem almak isterseniz https://www.guvensanat.com/kursun-kalem sitesinden temin edebilirsiniz.

Başa dön tuşu