LG, hayal ve gerçek arasındaki boşluğu kapatıyor

Mobil iletişim alanında dünya çapında bir teknoloji ve tasarım lideri olan LG Electronics, İspanya’da gerçekleşen 2009 GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde bu yıl için geliştirdiği en son yenilikleri ve en yeni telefonlarını görücüye çıkardı.

 

ARENA (LG-KM900) telefonunda ilk defa kullanılan direkt, sezgisel çalışma özellikli ve dinamik 3 boyutlu S-Sınıfı kullanıcı arayüzü, LG’nin kaydettiği en büyük başarılardan biri. Öne çıkan diğer ürünler arasında, heyecan verici 3G Dokunmatik Kol Saati Telefonu (LG-GD910) ve LTE-bazlı bir telefon modem çipi gibi dünyaya ilk defa sunulan çeşitli ürünler yer alıyor.

Şirket’in üst düzey telefonlarında standart hale gelecek olan LG’nin yeni S-Sınıfı Kullanıcı Arayüzü, dokunmatik ekranların avantajlarından yararlanmak amacıyla özel olarak tasarlanan yepyeni bir arayüz. Dört adet kişiselleştirilebilen ekranıyla 3 boyutlu kübik yerleşimi temel alan S-Sınıfı Kullanıcı Arayüzü, mümkün oldukça birbirinin içine yerleştirilmiş menüleri kaldırarak, uygulamalar ile özelliklere doğrudan erişim sağlıyor. Zengin grafik özellikleriyle bu dinamik arayüz anında değişerek o an yapılacak göreve kendini uyarlıyor. Bu yenilik, mobil dünyadaki en sezgisel arayüzü yaratmaya çalışırken LG’nin benimsediği “ya olursa?” şeklindeki düşünüş tarzının bir sonucudur. Diğer taraftan güçlü bir AMD işlemcisi bu arayüzün her zaman maksimum hızda çalışmasını garantiliyor.

S-Sınıfı Kullanıcı Arayüzünden faydalanacak ilk telefon, LG’nin 2009 yılı için öncü modeli olan ARENA. Bu eksiksiz içerikli multi-medya telefonunun, son derece iyi bir WVGA çözünürlüğüne sahip 3.0 inç ebadında geniş ve tam dokunmatik bir ekranı var. Dolby Mobile ses sistemi sayesinde tüm multi-medya özellikleriyle daha önce düşünülemeyecek ölçüde bir ses kalitesini sunuyor. Daha da etkileyici olanı ise 5 megapiksel kamerası ile üstün kalitede resim çekiyor ve aynı zamanda geniş ekranlı bir TV’de gösterildiğinde DVD kalitesinde mükemmel görüntülü video kaydı yapabiliyor. DivX ve Xvid video gösterim desteğiyle ARENA mükemmel düzeyde kullanışlı bir multi-medya aracı olarak göz dolduruyor.

Yakın zamana kadar bilim kurgu olmaktan öteye gidemeyen takılabilir mobil cihazlar fuarın bir başka öne çıkan özelliği. Yılın ilk günlerinde Tüketici Elektronik Sistemleri Fuarı’nda büyük başarı elde eden LG’nin 3G Dokunmatik Kol Saati Telefonu tüketiciyle buluşuyor. Bu, pazara sunmaya hazır ilk takılabilir 3G telefon ve Bluetooth kulaklığı, dokunmatik ekran arayüzü ve video görüşmeleri için yerleşik kamerayla birlikte sunuluyor. LG’nin PRADA Link saati de LG PRADA Telefon (LG-KF900) için yapılan şık bir aksesuar. Bluetooth aracılığıyla LG PRADA telefona bağlanan PRADA Link, metin mesajlarına ve pek çok özelliğe telefonu cebinizden veya çantanızdan çıkarmaya gerek kalmadan anında erişmenizi sağlıyor.

LG, Uzun Vadeli Gelişim (Long Term Evolution /LTE) teknolojisine dayanan dünyanın ilk telefon modem çipini de sergiliyor. Bu çip, daha önceleri hayal bile edilemeyen 60 Mbps’lik son derece yüksek indirme ve 20 Mbps’lik yükleme hızıyla pazara sunulmaya hazır 4G telefonu meydana getirmek için gerekli temel parçadır. Kısa süre önce sadece bir fikir olan bu ürün, günümüzde mevcut olan en hızlı 3G HSDPA telefonlarından da hızlıdır ve LG bu çipin dört adet HD-kalitesinde videoları aynı anda indirmek ve gerçek zamanlı olarak oynatmak için nasıl kullanılabildiğini gösterecek.

Daha önce sadece hayal gibi görülmesine karşın LG, Mobil Dünya Kongresi’nde yüksek teknolojinin, LG’nin güneş enerjili telefonu çıkarmasıyla birlikte çevreyle dost olabileceğini ispat ediyor. Telefonun pil kapağının üzerine yerleştirilen solar panel güneş enerjisini toplayarak prize takmaya gerek kalmadan pilin şarj edilmesini sağlıyor. Bunlara ek olarak LG, geri kazanılmış materyaller ve soya bazlı mürekkepler kullanarak çevre dostu ambalajlar da sunuyor. Bu girişimler LG’nin herkes için daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre yaratma konusuna kendini nasıl adadığını ortaya koymaktadır.

Başa dön tuşu