'Nano macera'da final heyecanı

ImageÜlkemizde bu yıl üçüncüsü düzenlenen 48 takımın katıldığı FIRST LEGO Ligi Turnuvaları’nda Türkiye'yi Avrupa Açık Şampiyonası'nda temsil etmeye hak kazanan 3 takım belli oldu. Amaze Türkiye Şampiyonluk Ödülü'nü, En İyi Performans Robot Ödülü’nü ve En İyi Nano Macera Proje Ödülü'nü kazanan 3 takım 16 Mayıs 2007 de Norveç'te yarışacak.

Bu yılki konusu "Nano Teknoloji" olan ve 09-10-11 Mart 2007 tarihlerinde Feshane Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen FIRST Lego Ligi Türkiye Robotik Turnuvaları'nda kazanan isimler belli oldu. Dünyada 1998 yılından bu yana devam eden ve Türkiye'de bu yıl üçüncüsü düzenlenen turnuvaya 11 ilden 9 – 16 yaş arasında çocuklardan oluşan 48 takım katıldı. 

Amaze'in ana sponsorluğunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ve Smartkids Gelişim Merkezi, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü işbirliğinde gerçekleşen turnuvada, Amaze Türkiye Şampiyonluk Kupası'nı alan Bahçeşehir Fen Ve Teknoloji Lisesi Robinho Takımı, En İyi Robot Performans Ödülü'nü kazanan Acıbadem İlköğretim Okulu IS-Tech ve En İyi Nano Macera Projesi Ödülü'ne layık görülen Ankara Öncü İlköğretim Okulu Öncü Lego Team, Mayıs ayında Norveç'te yapılacak olan Avrupa Açık Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek. Türkiye önümüzdeki yıllarda turnuvanın uluslararası ayağı olan Dünya Şampiyonası'na da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Her yıl belirlenen tema doğrultusunda Lego MindstormsTM setlerini kullanarak robotlar tasarlayıp programlayan çocuklar, bu yıl nano teknolojiyi ele alarak ‘Nano Macera' sürecinde yarıştılar. Bugün tıptan ev elektroniğine ve tekstile kadar pek çok alanda kullanılan ve teknolojiye adını veren, Yunanca'da cüce anlamına gelen, ‘Nano' ile FLL Turnuvası'nda çocuklar akıllarını besleyerek, hayal sınırlarını zorladı.

Amaze'in ana sponsorluğunda gerçekleşen FLL Türkiye Robotik Turnuvası'nda, ilaçtan bilgisayara, kozmetikten çevreye kadar, toplumun her kesimini etkileyen yeni bir bilim alanını keşfeden çocuklar, fizik, biyoloji ve kimyanın kesiştiği nano dünyasında başlayan ve günlük hayatımızda yaptığımız ve kullandığımız her şeyi etkileyen hayal edilmesi zor şaşırtıcı yeni teknolojileri araştırdılar.

Çocukların sosyal sorumluluklarının bilincine varmalarına katkıda bulunan ve tüm gün boyunca süren, çekişmeli yarışlara sahne olan elemelerin sonunda aşağıdaki takımlar ödüllerine kavuştu.

Türkiye FIRST Lego Ligi AMAZE Şampiyonluk Ödülü:

Robinho – Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi

En iyi robot performans Ödülü:    

IS-Tech – Acıbadem İlköğretim Okulu

En iyi Nanomacera projesi ödülü:  

Öncü Lego Team – Ankara Öncü İlköğretim Okulu

En iyi robot tasarım ödülü:              

Robodoğa – Acarkent Doğa Koleji

En iyi takım çalışması ödülü:           

Grup Mezo – TEGV Diyarbakır Eğitim Parkı

Nanomacera' En yaratıcı sunum ödülü:   

DYO-Nano – İzmir Malazgirt İlköğretim Okulu

Nanomacera' En yaratıcı çözüm ödülü:   

Robort – Özel Amerikan Robert Lisesi

Robot performans 2.lik ödülü:       

Terakki – Şişli Terakki Lisesi

En dayanıklı Robot Tasarımı ödülü: 

W.O.W. – Karma takım

En yaratıcı robot tasarım ödülü:     

Bahçeşehir Storms – Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi

Robot Performans 3.lük ödülü:      

Vega – Bozöyük Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu

Semih Güven Özel Ödülü:              

Altınboynuz – Hasköy ilköğretim okulu

FLL Hakkında

FLL (FIRST LEGO League), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) ve LEGO® firmasının ortaklığından doğmuş, çocuklar için oluşturulmuş uluslararası bir programdır. FLL, ilk olarak 1998 yılında ABD'de bir pilot uygulama olarak ortaya çıkmıştır. FLL bugün 70.000'in üzerinde çocuğun katıldığı 36 ülkede uygulanan bir proje olarak uluslararası boyutta gerçekleşen bir organizasyondur.

Turnuva, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla, Türkiye'nin zihinsel gelişime yardımcı olan ilk markası Amaze'in ana sponsorluğunda, Smartkids Gelişim Merkezi, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün işbirliği ile düzenleniyor.

FLL hakkında daha detaylı bilgi için http://www.robotlar.com/ ve http://www.firstlegoleague.org/  adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu